Inspektor Ludwikowski upamiętniony

PAC

insp. Wiktor Ludwikowski, fot. YT

W najbliższy poniedziałek (16 lipca) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbędzie się podniosła uroczystość nadania sali konferencyjnej Komendy imienia inspektora przedwojennej policji Wiktora Ludwikowskiego. Udział w tej uroczystości zapowiedzieli szefowie Resortu Spraw Wewnętrznych, kierownictwo Policji, wojewoda i opolscy parlamentarzyści.

Tablicę z podobiznę inspektora Ludwikowskiego odsłoni m.in. wnuczka inspektora, mieszkanka Koźla – Elżbieta Rogowska. W tym dniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji otwarta zostanie także wystawa okolicznościowa pt. ”Żołnierz i Policjant zawsze wierny
Polsce” przygotowana specjalnie na tę okazję przez Miejską Bibliotekę Publiczną z Kędzierzyna-Koźla.

 

Jest to kolejne upamiętnienie tego mieszkańca Koźla – byłego wysokiej rangi przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej – inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współtworzył zręby policji w odrodzonej Ojczyźnie. Został on uznany pionierem szerokiego stosowania w kryminalistyce daktyloskopii przy identyfikacji sprawców przestępstw. W 1919 roku był organizatorem pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej w Warszawie, a następnie kierował komendami okręgowymi Policji Państwowej w Wielkopolsce, w Wilnie i w mieście stołecznym w Warszawie. Przed wybuchem III powstania śląskiego szkolił w Poznaniu dowódców oddziałów powstańczych. W grupie polskich policjantów brał udział w utworzeniu w Europie INTERPOLU.

 

Zasługi inspektora Ludwikowskiego zostały już docenione przez współczesnych. W 2011 roku jego imię nadano sali kolumnowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a w 130 rocznicę jego urodzin, w 2016 roku imię Wiktora Ludwikowskiego otrzymał most na Odrze, łączący kozielską Wyspę z dzielnicą Kłodnica. Wiktor Ludwikowski zmarł w 1959 roku i jest pochowany na kozielskim cmentarzu.

 

 

(BOR)

Komentarze są zamknięte