Wyczyszczone Tatry – na jak długo?

PAC

Fot. YT

420 kilogramów śmieci zebrała w ramach zorganizowanej już po raz siódmy akcji „Czyste Tatry” rekordowa liczba 7180 wolontariuszy, którzy posprzątali 275 kilometrów górskich szlaków – poinformowała Polska Agencja Prasowa.


Ważny udział ma w tym przedsięwzięciu firma Jan Niezbędny, która od pierwszej edycji przygotowuje worki na śmieci i rękawiczki, a w tym roku dodatkowo specjalne worko-plecaki.

 

Cieszymy się, że coraz więcej ludzi przyłącza się do naszej akcji i wzrasta świadomość ekologiczna turystów, bo najmocniej stawiamy na turystyczną edukację. Najwięcej śmieci było w tatrzańskich dolinach i przy szlaku do Morskiego Oka – tam gdzie chodzi najwięcej turystów. Można powiedzieć, że im wyższe partie gór tym, turyści bardziej świadomi i nie pozostawiają na tych szlakach odpadków. Pobiliśmy też rekord Guinessa układając logo Małopolski z 2,5 tys. kubków, które podlegają recyklingowi. Te kubeczki zostaną przerobione na worki na śmieci i za rok z nimi wyruszymy ponownie na tatrzańskie szlaki”

– powiedział PAP rzecznik prasowy „Czystych Tatr” Krzysztof Gaweł.

Entuzjazm uczestników był tak ogromny, że po wakacjach zamierzają ponownie wyruszyć w najwyższe polskie góry, aby posprzątać szlaki i zobaczyć jak przez dwa letnie miesiące zachowywali się w nich turyści.

 

Podczas akcji dla wolontariuszy na zakopiańskiej Równi Krupowej zorganizowano miasteczko namiotowe, gdzie odbywały się spotkania z ludźmi gór: Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, Arturem Małkiem i Krzysztofem Wielickim. Wolontariusze mogli też uczestniczyć w pokazach kulinarnych. Na koniec Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia <Czysta Polska>, podziękował wolontariuszom, a na scenie zagrały zespoły Łąki Łan i Pudelsi”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte