Nocna prohibicja w Tarnowie

PAC

Tarnów, Fot. za www.tarnow.pl

Uchwalili ją tamtejsi radni na mocy znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dającej samorządom prawo do ograniczenia sprzedaży mocnych trunków spożywanych poza miejscem zakupu.


Jak poinformowało Radio Kraków, w Tarnowie zakaz handlu alkoholem będzie obowiązywał od godziny 24.00 do 6.00 i wejdzie w życie za około miesiąc. Przewodniczący popierającej tę propozycję prezydenta Romana Ciepieli Komisji Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta Tarnowa Kazimierz Żurowski powiedział krakowskiej rozgłośni:

– Uważamy, że wprowadzenie ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych to pionierska uchwała i musieliśmy wyjść od jakichś norm czasowych. Policja i Straż Miejska mówią, że najwięcej zakłóceń ciszy nocnej w obrębie tych miejsc jest po 24.00 i to był bardzo ważny głos w podejmowaniu tej decyzji.

Zdaniem radnej Anny Krakowskiej, która wstrzymała się od głosu, takie ograniczenie może nie wystarczyć, ponieważ największe kolejki pod sklepem z alkoholem na ulicy Skowronków tworzą się po 22.00, tuż po zamknięciu pobliskiego marketu. Dlatego zaproponowała, żeby takie ograniczenie zostało wprowadzone już od tej godziny, na co pozwala przywołana w pierwszym akapicie ustawa.

Żurowski odpowiedział, że od czegoś trzeba zacząć i jeśli takie ograniczenie nie zadziała na poprawę bezpieczeństwa, to zawsze będzie można wydłużyć godziny obowiązywania zakazu.

Ze zrozumieniem przyjął uchwałę tarnowskich radnych właściciel największej sieci całodobowych sklepów z alkoholem w tym mieście Sławomir Skowron.

 

Jest to kompromis między potrzebami mieszkańców, przedsiębiorców i miasta. Uważamy, że nie spowoduje to wielkich strat dla przedsiębiorców, a może poprawić bezpieczeństwo w mieście”

– tłumaczył w rozmowie z Radiem Kraków.

W Tarnowie działają 33 całodobowe sklepy z alkoholem, w tym 16 na stacjach benzynowych. 16 z nich jest czynnych do godziny 23.00, a 4 do 24.00.

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte