Opolskie przystępuje do ponadnarodowego programu „Graj o zdrowie”

Zastępca Naczelnego

Województwo opolskie jako pierwsze w kraju przystępuje do społecznego programu „Graj o zdrowie”, którego ambasadorami są światowej sławy siatkarze, artyści i firmy wprowadzające ekologiczne technologie do produkcji żywności.Projekt, który ma odpowiedniki w Brazylii i Serbii, ma na celu ograniczenie chorób cywilizacyjnych głównie wśród młodzieży poprzez aktywizację ruchową, promocję zdrowego stylu życia i żywności produkowanej z maksymalnym ograniczeniem środków chemicznych. Na konferencji w Opolu opowiadali o tym m.in. trzykrotny mistrz świata w siatkówce Brazylijczyk Giba, Raul Quiroga, Mauricio Lima i Marcos Milinkovic.

– Choroby cywilizacyjne dotyczą już dzieci z całego świata i to przyszłość najmłodszych skłaniają nas do działania. Chcemy oderwać je od komputerów, telewizorów i niezdrowych nawyków żywieniowych. W zamian proponujemy ruch, kontakt w formie zabawy z innym człowiekiem i żywność produkowaną bez pestycydów i antybiotyków, a przynajmniej przy ich radykalnym zmniejszeniu. Tu nie chodzi o sport wyczynowy, ale o miliony ludzi, którym brakuje dziś ruchu. W Brazylii program ma już dobre efekty. W Serbii jego elementy są dostosowywane do programu szkolnego. Mamy nadzieję, że podobnie stanie się w Polsce – powiedział Giba.

W ramach akcji do grudnia organizatorzy chcą dotrzeć do setek miejscowości w Polsce, by podczas spotkań utytułowanych mistrzów z młodzieżą namawiać ją do zmiany nawyków i promować zdrowy styl życia oraz udzielać porad młodym siatkarzom. Wspierać ich w tym będą znani piosenkarze młodego pokolenia, m.in. Dawid Kwiatkowski – laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV.

Arkadiusz Jaśkowski z fundacji Aleja Gwiazd Siatkówki powiedział, że chociaż głównym adresatem jest młodzież szkolna w wieku 8-16 lat, to z akcji mogą i powinni korzystać wszyscy, bez względu na wiek.

– Siatkówka to piękny sport, ogólnorozwojowy, wymagający współpracy, ale niosący minimalne ryzyko kontuzji. Do budowy boiska wystarczy kilka przyczep piasku, symboliczna siatka i piłka, a istniejące w każdej prawie miejscowości sale gimnastyczne szkół mogą zapewnić schronienie w miesiącach, kiedy pogoda nie sprzyja grze pod gołym niebem. W sobotę zaczynamy meczem gwiazd w łódzkiej Arenie. Potem nasi mistrzowie ruszają w Polskę, by dotrzeć do jak największej liczby osób – powiedział Jaśkowski.

Dla wicemarszałka województwa opolskiego Stanisława Rakoczego wybór tego regionu jako pierwszego, który przyłącza się do akcji, jest naturalny.

– W regionie siatkówka cieszy się powodzeniem, czego dowodem jest kędzierzyńska ZAKSA czy kluby z Nysy, Opola i Kluczborka. Nie mniej ważny jest fakt, że Bio-Gen, czyli partner biznesowy akcji, to firma od 30 lat działająca w naszym województwie. Co więcej, jest to firma znana już w świecie i mogąca pochwalić się doskonałymi efektami w pracy nad wykorzystaniem zaawansowanych biotechnologii m.in. do produkcji żywności czy ochrony wód. Naszym naturalnym zadaniem jest wspieranie wszystkich działań, których efektem może być poprawa jakości życia mieszkańców regionu. Myślę, że z tej okazji chętnie skorzystają nasi koledzy z innych województw – powiedział Rakoczy.

Wśród siatkarzy uczestniczących w polskiej edycji akcji są m.in. Vladimir Nikolov, Goran Vujevic, Rusłan Olchiwier, David Lee, Andrea Zorzi, Wiaczesław Zajcew, Dmitrij Fomin, Vladimir i Nicola Grbić, Adrea Gardini, Paweł Zagumny, Kuba Jarosz, Michał Winiarski, Ryszard Bosek i Piotr Gruszka. Patronat nad akcją objęło ministerstwo sportu.

Komentarze są zamknięte