ZUS informuje: chcesz być emerytem w czerwcu? Zastanów się, bo możesz żałować

Zastępca Naczelnego

Na wysokość naszej emerytury ma wpływ miesiąc, w którym na nią przechodzimy. Czerwiec to nie jest najlepszy moment, żeby podejmować tak ważną decyzję. Ci, którzy jednak zdecydują się na ten krok w czerwcu, mogą stracić. Powodem jest niekorzystna waloryzacja. Zakończenie kariery zawodowej i udanie się na emeryturę jest doznaniem wyczekiwanym i radosnym. Ważne, żeby ta decyzja była przemyślana, ponieważ świadczenie wypłacane przez ZUS stanowi potem jedyne źródło utrzymania. Czerwiec nie sprzyja przyszłym emerytom, zatem warto poczekać miesiąc lub dwa, żeby cieszyć się wyższym świadczeniem. Gdzie tkwi pułapka?

– Tylko w czerwcu, w tym jednym miesiącu, składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, a nie kwartalną. Waloryzacja roczna jest mniej korzystna dla przechodzących na emeryturę. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe, niż w każdym innym miesiącu – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS nie ma wpływu na taką sytuację. Problem tkwi w zapisie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Roczna, jest przeprowadzana 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek zapisanych na naszym koncie w ZUS na 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna uzupełniona jest więc przez waloryzację kwartalną. Przykładowo, idąc na emeryturę między styczniem a czerwcem, składki będą zwaloryzowane dwukrotnie – rocznie (z uwzględnieniem wskaźnika waloryzacji za poprzedni okres) oraz kwartalnie. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między lipcem a grudniem, w tym wypadku waloryzacja również będzie podwójna.

– Chcemy, aby nasi klienci świadomie podejmowali tak ważną decyzję i wybierali najkorzystniejszy dla siebie moment przejścia na emeryturę. Dlatego wszystkich, którzy zamierzają składać wniosek o emeryturę w najbliższych tygodniach zachęcamy do konsultacji z naszymi doradcami. Doradcy emerytalni mają wiedzę i narzędzia, żeby wyjaśnić mechanizmy waloryzacji składek. Chętnie wskażą różne warianty przyszłej emerytury – zapewnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Waloryzacje kwartalne nie są takie same. Zazwyczaj najwyższa jest w I kwartale (marzec), a wynika to ze wzrostu przypisu składek w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku. Wszyscy, którzy mają wątpliwości i pytania dotyczące emerytury mogą konsultować się z doradcami emerytalnymi, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w województwie opolskim.

Sebastian Szczurek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Opolskiego

Komentarze są zamknięte