Rząd wysłucha informacji ministra środowiska ws. pożarów wysypisk śmieci

Zastępca Naczelnego

– Sądzę, że mamy do czynienia z mafią śmieciową. Problem jest ogromny – ocenił szef MŚ Henryk Kowalczyk, odnosząc się do pożarów wysypisk śmieci. Zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu rządu przedstawi informacje w tej sprawie oraz przedstawi stosowny projekt ustawy.

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini, a w nocy z poniedziałku na wtorek – wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (Kujawsko-Pomorskie).

Wczoraj rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że porządek posiedzenia rządu, na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, został uzupełniony o punkt dotyczący informacji ministra środowiska o niewyjaśnionych pożarach wysypisk śmieci.

Dziś premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze: „Poleciłem, by w związku z pożarami na wysypiskach, uzupełnić porządek dzisiejszej Rady Ministrów o punkt w tej sprawie. Nie możemy pozwalać, by przestępcy truli nas, nasze dzieci i niszczyli środowisko”.

Jak ocenił dziś w radiowej Jedynce Kowalczyk, problem pożarów wysypisk śmieci „jest ogromny”.

Zdaniem Kowalczyka „problem które zezwalało na gromadzenie odpadów, brak egzekwowania wymogów”. W jego opinii śmieci były często „gromadzone w sposób nieograniczony po to tylko, żeby zapełnić składowisko i firmy znikały, tak to było np. w Zgierzu”.

Pytany, czy podpalenia są celowe, odparł, że nie ma na to „twardych dowodów”, jednak „trudno uwierzyć w przypadek, kiedy kończy się zezwolenie i zaczyna płonąć składowisko”. – Myślę, że rozsądek nakazuje być bardzo podejrzliwym – ocenił.

Zapowiedział, że na posiedzeniu rządu przedstawi informację na temat mechanizmów, które doprowadzają do tego typu niebezpiecznych sytuacji oraz propozycję rozwiązań tych problemów. Wyjaśnił, że resort pracuje nad tym już od dwóch miesięcy.

Jak tłumaczył, proceder zaczyna się od tego, że firma ma zezwolenie na przywóz surowców wtórnych, kontrole tych śmieci nie są doskonałe i w efekcie „pod płaszczykiem przywożenia surowców wtórnych przywozi się i składuje odpady”. – Brak jest precyzyjnych uregulowań dotyczących kontroli tych składowisk i same zezwolenia na prowadzenie są w rękach starostów – mówił, zaznaczając, że – jego zdaniem – nie jest to „dobre rozwiązanie”.

pap

Komentarze są zamknięte