Noc bez procentów. Piotrków Trybunalski ograniczył handel alkoholem

Zastępca Naczelnego

Między 23.00 a 6.00 w Piotrkowie Trybunalskim nie będzie sprzedawany alkohol. „To odpowiedź na apele i głosy mieszkańców” – komentuje prezydent Krzysztof Chojniak.W tym tygodniu radni przegłosowali uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych (w godz. między 23.00 a 6.00), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Głosami 14 „za” i jedynie 3 „przeciw” (3 radnych „wstrzymało się” od głosu) rajcy poparli prezydencki projekt uchwały, dzięki miasto jest jednym z pierwszych w kraju, które wprowadza regulację stawiającą na pierwszym planie bezpieczeństwo i spokój mieszkańców.

„Podjęta uchwała jest odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali się do mnie i urzędu w kontekście zakłócania ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego, do których zwyczajnie mają prawo” – skomentował przyjęcie uchwały prezydent Krzysztof Chojniak. „Te sytuacje miały bardzo często miejsce w pobliżu sklepów, gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej” – dodał.

Według danych Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Pałacyk” około 4 proc. piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 proc. szkodliwie go spożywa.

„Jest to pierwszy krok, aby zrobić coś w naszym mieście z problemem nadużywania alkoholu” – powiedział Mirosław Świech ze Stowarzyszenia.

Na początku marca weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która pozwala samorządom na wprowadzenie zakazu handlu alkoholem od godz. 22 do godz. 6. Ustawa ta nakłada też na gminy obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a nie jak dotychczas limitu punktów sprzedaży.

aba/oprac. w.s

Komentarze są zamknięte