Jeszcze więcej przytulania w Opolu! Powiększa się EMOstrefa w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

Zastępca Naczelnego

Co roku, na całym świecie przedwcześnie rodzi się 15 milionów dzieci, w tym wcześniaki z ciąż mnogich, które potrzebują szczególnej opieki. Jak podkreślają lekarze, niezwykle istotnym elementem w walce o ich zdrowie jest kangurowanie, które może nawet uratować ich życie. Dlatego z okazji narodzin czworaczków w opolskim szpitalu,w ramach programu wsparcia rodzicielstwa bliskości, już 24 kwietnia o dodatkowy fotel do kangurowania powiększona zostanie opolska EMOstrefa. Dzięki temu Mama i Tata niedawno narodzonych dziewczynek mogą w jednym czasie przytulać całą czwórkę, a nowy fotel posłuży również kolejnym rodzicom nowonarodzonych dzieci.

Cztery dziewczynki – Maja, Wiktoria, Julia i Oliwia, przyszły na świat w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu 12

marca br. W 2016 r. w szpitalu tym utworzona została tzw. EMOstrefa, czyli specjalna przestrzeń, która umożliwia rodzicom bycie bardzo blisko swoich dzieci już od pierwszych chwili ich życia poprzez kangurowanie i przytulanie. Strefa powstała w ramach programu wsparcia dla rodzicielstwa bliskości –m”Blisko z Tobą chcę być” marki EMOTOPIC. W związku z narodzinami czterech dziewczynek, organizatorzy programu szybko podjęli decyzję o powiększeniu EMOstrefy o jeszcze jeden fotel tak, aby zarówno Mama i Tata czworaczków, jak i kolejni szczęśliwi rodzice mogli swobodnie kangurować maluchy zaraz po ich urodzeniu nawet jak jest ich cała czwórka.
„Całą ciąże czeka się na ten pierwszy moment kiedy będzie można przytulić swoje maleństwo. My mamy poczwórne szczęście i tym bardziej nie mogliśmy się doczekać kiedy dziewczynki pojawią się na świecie.

Urodziły się wcześnie, więc wymagały specjalnej opieki – kangurowaliśmy je na zmianę z mężem – nie było łatwo, ale widzieliśmy jak takie przytulanie sprawia, że są spokojne, ładnie przybierają na wadze – to bardzo ważne szczególnie w przypadku takich maluszków jak nasze. Fotele do kangurowania powinny być dostępne dla rodziców w każdym polskim szpitalu, bo są niezwykle istotne – nie dają jedynie komfortu rodzicom, który jest bardzo ważny, ale przede wszystkim tym maluszkom, które czują kiedy się kręcimy na niewygodnym krześle, a kiedy możemy siedzieć wygodnie, stabilnie i co ważne przez długi czas – wtedy dziewczynki były spokojne i to się czuło.” – Martina Widera, Mama Czworaczków.

Przytulanie ratuje życie
Kangurowanie to sposób przytulania noworodka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica. Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, wpływa na zwiększenie ilości tlenu we krwi, zmniejsza ryzyko zaburzeń oddychania oraz infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
– W opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii na świat przychodzi co trzecie dziecko w regionie. W zeszłym roku urodziło się 3 239 dzieci, w tym aż 79 bliźniąt. Czworaczki przyszły na świat po raz drugi – ostatnio w 2010 roku, a pięcioraczki urodziły się tu w latach 90-tych. Doskonale wiemy, że dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale przede wszystkim mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach. Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka. EMOstrefy wspierają nas już po raz drugi
co daje szansę kolejnym rodzicom na bycie blisko ze swoimi dziećmi. – mówi lek. Katarzyna Szela, zastępca Lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Kolejne EMOstrefy w całej Polsce

W Polsce od 2016 roku powstało już 38 EMOstref, a te, które już istnieją, będą sukcesywnie powiększane o nowy sprzęt. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – maskotką EMOTOPIC – możemy spotkać już w 24 szpitalach w 20 miastach w całej Polsce. Za akcję odpowiedzialna jest marka EMOTOPIC, która chce wspierać rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione – np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. Dlatego właśnie w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być”, w 2016 roku rozpoczęła tworzenie EMOStref, które umożliwią rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi.
W ramach programu polskim szpitalom przekazywane są fotele do kangurowania lub rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach.

Komentarze są zamknięte