Kędzierzyn-Koźle: bezpieczeństwo w ruchu drogowym czyli „smartfony zabijają na drogach”

Zastępca Naczelnego

 

Wczoraj w gościnnym kinie „Twierdza” w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Urząd Miasta Kędzierzyna – Koźla, Komendę Powiatową Policji w Kędzierzynie-Koźlu oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, na którym omówione zostało bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na zdjęciu podinspektor Tomasz Wrona. (pierwszy z prawej) Początkowo wydawało się, że będzie to typowa nudna pogadanka policjantów z młodzieżą, na temat poruszania się na drogach

samochodami, motocyklami czy rowerami. Jak się okazało nudno nie było, ponieważ  aspirant Mariusz Krajza z kędzierzyńsko-kozielskiej „drogówki” przygotował i przedstawił znakomitą prelekcję dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas której dzielił się swoimi doświadczeniami z młodości. Wszystko poparte było pokazem slajdów, na których uwidocznione zostały skutki wypadków, jakie wydarzyły się w ostatnich miesiącach  powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

Urząd Miasta reprezentowany był przez Marka Mazurkiewicza z wydziału zarządzania drogami oraz Teresę Głuszek szefową promocji. I właśnie ten wydział przygotował dla młodzieży kolorową ulotkę „Savoir-vivre jazdy na rowerze”, która mówiła o tym że

zawsze podczas jazdy na rowerze należy być: czujnym, przestrzegać przepisów, używać ścieżek rowerowych wszędzie tam gdzie one są, a jeżeli jedziemy rowerem po chodniku, to należy pamiętać, że jesteśmy tam tylko gościem, bo chodniki należą do pieszych. Warto też pamiętać o uśmiechu i wyrozumiałości dla innych uczestników ruchu drogowego.

 – Te debaty służą temu, by rozmawiać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, zwłaszcza z ludźmi młodymi, którzy mają jeszcze niewielkie doświadczenie w ruchu drogowym. Należy także kształtować w młodych ludziach właściwe postawy w zakresie ruchu drogowego a także pokazywać im skutki niestosowania się do nich. Celem tej debaty było pokazanie zdjęć z realnych zdarzeń drogowych, których skutki były tragiczne. Mam nadzieję, że poprzez obejrzenie zdjęć z wypadków oraz po przedstawieniu statystyk dot. zdarzeń drogowych, przemówi to do rozsądku młodym kierowcom – powiedział nam podinspektor Tomasz Wrona Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kędzierzynie-Koźlu. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Opola reprezentował  zastępca dyrektora Andrzej Rak, który udzielił uczestnikom spotkania cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa za kierownicą. – Proszę mi wierzyć, że często zdarza się, że smartfony zabijają młodych kierowców i nie jest to żart – mówił.

Tekst i foto: Wiktor Sobierajski

Mój komentarz:

Aby nie było tak słodko, to niestety muszę wrzucić łyżkę dziekciu w beczkę miodu, jaką jest kędzierzyńsko-kozielska policja. Niestety policjanci, łącznie z zastępcą komendanta powiatowego policji właściwie nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami, którzy  po debacie chcieli ich dopytać o pewne kwestie. Uparcie odsyłali nas do rzecznika prasowego KPP w Kędzierzynie-Koźlu. Najchętniej kontakty z prasą czy radiem prowadziliby poprzez korespondencję e-mailową. To trochę dziwne, bo przecież to fachowcy będący w służbie od wielu lat. A przecież nie chcieliśmy z nimi rozmawiać np o gotowaniu.

Komentarze są zamknięte