Stanisław Mikołajczak o upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej

Zastępca Naczelnego

Opór przeciwko upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej jest po prostu antypolski. Na szczęście młode pokolenie lepiej pojmuje patriotyzm – powiedział PAP prof. Stanisław Mikołajczak ze Społecznego Komitetu Budowy Pomników: Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.Zdaniem prof. Mikołajczaka, realizacja Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej „jest wydarzeniem o randze narodowej i państwowej”. – Należy je postrzegać w szerokim kontekście pewnej polityki historycznej i pedagogiki społecznej. Ten kontekst jest dla mnie niezwykle istotny – podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Pytany o kształt pomnika, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomników jest zdania, że przywodzi on na myśl statecznik samolotu, może wyrażać przekroczenie sfery życia realnego i wejście w sferę symboliczną. – Ten projekt pokazuje, że życia oddane w katastrofie smoleńskiej przez polską elitę służyły pięknej sprawie. Przypomnijmy, że w tej tragedii zginęły osoby niezwykle ważne dla narodu i państwa polskiego […] To wielkie wyzwanie dla artysty oddać dramat tej skali w tak prostej formie – powiedział PAP prof. Mikołajczak.

– Istotnym utrudnieniem jest fakt, że ten pomnik, podobnie jak pomnik śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który niedługo powstanie, rodzi się przy wielkim, a tak de facto poprzedniej partii rządzącej – tłumaczy.

W jego opinii, „jeżeli elita państwa ginie w niewyjaśnionej katastrofie to upamiętnienie tych osób powinno być kwestią oczywistą”. – Jak szanujący się naród i państwo mogą nie pamiętać o prezydencie, ministrach, senatorach, posłach i innych osobach, które wówczas straciły życie? – pyta prof. Mikołajczyk.

– Opór przeciwko upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej i przeciwko polskiej polityce patriotycznej w wersji symbolicznej jest po prostu antypolski. Na szczęście w młodym pokoleniu nastawienie do pojęcia patriotyzmu i jego manifestacji zmienia się na lepsze. Mam nadzieję, że dzięki temu hejt wokół pomnika szybko się skończy – dodaje.

Pytany o finansowanie pomników śp. Lecha Kaczyńskiego ora tragedii smoleńskiej, prof. Mikołajczak uważa, że „państwo powinno partycypować w kosztach ich budowy”.

– Przyznam, że moim zdaniem pomników upamiętniających śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej nie powinno stawiać wyłącznie społeczeństwo. To projekty o znaczeniu narodowym, dlatego państwo powinno partycypować w kosztach ich budowy. Przecież ono również czci najwyższych funkcjonariuszy, którzy oddali życie w służbie ojczyźnie – powiedział w rozmowie z PAP.

Czy ósma rocznica katastrofy smoleńskiej przebiegnie w atmosferze spokoju i zadumy?

– Sądzę, że właśnie tak będzie i bardzo na to liczę. Gdy pomnik już powstanie, przeciwnicy jego budowy będą musieli po prostu zaakceptować ten fakt – stwierdził prof. Stanisław Mikołajczak.

PAP

Komentarze są zamknięte