Kędzierzyn-Koźle komunistyczne miasto obozów i terroru

Zastępca Naczelnego

 

Bardzo ciekawy wpis ukazał się na stronie facebookowej Fundacji Wiedzieć Więcej. Jego autor póki co pozostaje nieznany. Dotyczy on Konstantego Chmielewskiego, który właśnie został patronem centralnego ronda w Kędzierzynie-Koźlu. To znany przed laty kędzierzyński komunista, doradca m.in. towarzysza Jaruzelskiego.A przecież w myśl ustawy szerzenie postaw totalitarnych jest w Polsce prawnie zabronione.UWAGI POLEMICZNE DO UCHWAŁY O NADANIU NAZWY RONDU IMIENIA TOWARZYSZA CHMIELEWSKIEGO.

Strzelili sobie w stopy? Radni uchwalając nadanie nazwy ronda pochlebnie odwołali się do czasów komunizmu, kiedy to nie było samorządu, a który to przecież oni właśnie dziś reprezentują. Pomijając bezwstydne kumoterstwo wymieniali dokonania honorowanego aparatczyka, jakby to on zaplanował nasze miasto. Zapomnieli lub też nie wiedzieli, że to przedsiębiorstwo (Zakłady Azotowe Kędzierzyn – dop.aut) zastępując samorząd terytorialny (zlikwidowany w 1950) zaspokajało potrzeby pracownika, dbało o jego rozwój intelektualny i kulturalny. Zakład pracy był wówczas głównym terenem działalności komunistycznej, lecz kontrolą ideologiczną obejmował wszystkie sfery życia. Rozbudowując lokalną infrastrukturę przejmował nad nią opiekę. W ten sposób władze centralne osiągały swój główny cel, zwiększania kontroli nad zachowaniami jednostki i społeczeństwa. Elitom niepodzielnie rządzącym Polską w latach 1944-1989 udało się w sprawny sposób oderwać społeczeństwo od ojczyzny lokalnej i związać silnie z zakładem pracy. Łatwiej bowiem zachowania społeczne kontrolować w zamkniętym przedsiębiorstwie, które stanowiło zbiorowość o ściśle skanalizowanych celach, niż tę zaangażowaną w działalność na rzecz miejsca zamieszkania, skupioną w trudnych do kontroli organizacjach społecznych. Tak było do wyborów samorządowych w 1990 roku kiedy w myśl okrągłostołowych ustaleń odrzucono ten radziecki model ustroju i zaczęto odbudowę samorządu gminnego i zlikwidowanej przez komunistów przestrzeni naturalnej współpracy między ludźmi – od handlu poczynając, a na organizacjach niezależnych kończąc.

autor nieznany

Mój komentarz: Doskonale wiedziałem że Konstanty Chmielewski był najdłużej sprawującym funkcję dyrektora Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Ale czy był on architektem Kędzierzyna-Koźla a zwłaszcza jego społeczności? Tu mam wątpliwości. Mieliśmy dekomunizować Polske. Ale w Kędzierzynie jak zwykle dzieje się inaczej.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte