Dary serca pracowników NFOŚiGW pojechały do „Domu Chleba” prowadzonego przez Ojców Barnabitów

Zastępca Naczelnego

 

Już po raz kolejny pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparli najbardziej potrzebujących. W aurze zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w pierwszej połowie marca br., zorganizowali społeczną zbiórkę darów. Akcja była oddolną inicjatywą, dzięki której w 24 kartonach przekazano ubogim przede wszystkim artykuły spożywcze i środki czystości, ale również koce, ręczniki oraz pościel.

Tym razem dary serca pracowników NFOŚiGW pojechały do „Domu Chleba”, jadłodajni i małego ambulatorium, prowadzonych od ponad 15 lat przez Ojców Barnabitów, w Warszawie przy ul. Jana III Sobieskiego 15.

Ta pomoc ma szczególny wymiar, gdyż jej odbiorcy są anonimowi i tacy w większości pragną pozostać. Trudne, często bolesne doświadczenia życiowe zawiodły ich do biedy, chorób, bezdomności i samotności.

Jak wyjaśnia proboszcz tamtejszej parafii, o. Kazimierz Lorek, między 150 a 200 osób dziennie odnajduje w ośrodku Ojców Barnabitów chwilę wytchnienia, ciepły posiłek, dobre słowo. Do tego miejsca przychodzą bez obawy przed wzgardą i odrzuceniem społecznym, którego doświadczają na co dzień, a które jest jeszcze bardziej odczuwalne w okresie przedświątecznym.

Pracownicy NFOŚiGW na miejscu spotkali ludzi szczerze zaangażowanych i wdzięcznych za wszystko, co mogą otrzymać za pośrednictwem „Domu Chleba” i opiekujących się nim księży oraz wolontariuszy. W niedużym, niespełna 40-metrowym, parterowym budynku mieści się kilka stołów, ciągnących się przez całą jego długość. W tym samym pomieszczeniu znajduje się kuchnia i magazyn odzieży. Panuje tam spokój i miła atmosfera. Każdy potrzebujący jest mile widziany i każdy znajdzie wsparcie – zarówno materialne, jak i duchowe, a nawet pierwszą pomoc medyczną.

Potrzebujących jest wokół wielu, a pracownicy Narodowego Funduszu, mając tego świadomość, chętnie i licznie włączają się w akcje charytatywne. W zeszłym roku wsparli na przykład mieszkańców gminy Nowa Cerkiew (powiat chojnicki, województwo pomorskie), którzy stracili wszystko podczas sierpniowej nawałnicy.

Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW

oprac. WuEs

Komentarze są zamknięte