Warszawa: podpisano umowę na dostawę systemu obrony powietrznej Patriot

Zastępca Naczelnego

Umowa została podpisana dziś w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka. Dostawy mają się zacząć za cztery lata.– System Patriot jest systemem ultranowoczesnym. To prawda, że jest drogi, ale co drogie, to porządne i długo działa. Ten system ma stanowić podstawę obrony Polski na kolejne dziesięciolecia. Najważniejsze jest to, żebyśmy weszli do elity krajów, które posiadają taki system obrony. To zupełnie nowy rozdział w historii Polski – powiedział na uroczystości podpisania umowy prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał prezydent, Polska jest krajem wielkich potrzeb. – Wiemy, że bezpieczeństwo jest konieczne. Dziękuję panu ministrowi za ostatnią fazę negocjacji oraz dziękuję poprzedniemu szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi, który podjął się tego ambitnego zadania. Ogromnie się cieszę z podpisania umowy pomiędzy polskim i amerykańskim rządem – stwierdził Duda.

– Porozumienie ws. Patriotów oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa bliższa niż kiedykolwiek; nasze zaangażowanie we wzajemną obronę niepodważalne; jesteśmy sojusznikami na zawsze – powiedział z kolei ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones.

Polska i USA, Polska i kraje NATO potwierdzają wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich Sojuszu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy ws. dostawy do Polski zestawów systemu obrony powietrznej Patriot.

– Poprzez ten zakup potwierdzamy nasza wspólnotę wartości. Polska i Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych partnerów – powiedział szef rządu.

– Dziękujemy za zaufanie dla nas, bo rzeczywiście jest tak, jak minister Błaszczak powiedział, że jest to najnowsza wersja uzbrojenia systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot – dodał.

pap

Komentarze są zamknięte