Złotoryja też się dekomunizuje

PAC

Rozpoczęła się rozbiórka pomnika Ludowego Wojska Polskiego przy placu Lotników Polskich w Złotoryi.


Operacja usunięcia monumentu prowadzona jest w ekspresowym tempie, bo musi on zniknąć do końca marca, jeśli miasto nie chce ponosić kosztów jego likwidacji. Złotoryjski ratusz zaprosił do składania ofert na rozbiórkę 2 marca. W ciągu tygodnia zgłosiło się 5 przedsiębiorstw budowlanych. Wszystkie zaproponowały, że przeprowadzą prace rozbiórkowe za dużo niższą kwotę niż zakładał wstępny kosztorys. Wygrała firma FHU Miko Mirosław Mileszko ze Złotoryi, która zdemontuje i wywiezie pomnik za 51 168 zł”

– czytamy w „Gazecie Złotoryjskiej”.

Zastępca burmistrza Andrzej Ostrowski powiedział dziennikarzom, że faktura za tę usługę zostanie przesłana do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który pokryje koszty prac związanych z rozbiórką i utylizacją pomnika.

Co stanie się z elementami stojącego przez 50 lat w malowniczym miasteczku między Legnicą a Jelenią Górą monumentu?

„Miedziana figura trafi na z góry określony punkt złomowania, a gruz po cokole i betonowej podstawie najprawdopodobniej zostanie wykorzystany do prac ziemnych. W miejscu, w którym stał monument, wykonawca robót ma nawieźć ziemi i zasiać trawę. Nie wiadomo jeszcze, jak w przyszłości władze miasta wypełnią lukę o pomniku. Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Robert Pawłowski zdradził jedynie, że wstępnie brane jest pod uwagą ustawienie elementu architektonicznego upamiętniającego wszystkich polskich żołnierzy, którzy ginęli na frontach II wojny światowej”

– napisano w „Gazecie Złotoryjskiej”.

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.

Komentarze są zamknięte