Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa

Zastępca Naczelnego

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.Za ustaloną w poniedziałek przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka listą 15 kandydatów na członków KRS, głosowało 267 posłów, nikt nie głosował przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

 

Wymagana większość trzech piątych głosów wynosiła 162 głosy. Za głosowało 234 posłów PiS, 27 posłów Kukiz’15, pięciu posłów koła WiS oraz jeden poseł niezrzeszony Jan Klawiter. Od głosu wstrzymało się dwóch posłów niezrzeszonych: Robert Winnicki i Piotr Liroy-Marzec.

Sędziowie wybrani we wtorek w skład KRS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

Przed głosowaniem przedstawiciele: PO, Nowoczesnej i PSL-UED protestowali przeciwko wyborowi sędziów do KRS w tym trybie. „Wybór sędziów doprowadzi do tego, że Rada zostanie w absolutny sposób upartyjniona” – mówił Borys Budka (PO). Zwracając się do posłów PiS dodał: „Po raz kolejny oszukaliście Polaków, twierdząc że coś zmieniacie na plus”.

Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) o wyborze do KRS decydują koneksje i znajomości. „My nie chcemy politycznych nominatów w KRS. Nie chcemy tam przedstawicieli żadnej partii. Apeluję do polskich sędziów o determinację i wytrwałość w obronie polskiej demokracji i niezawisłych sądów” – zaznaczyła.

„Uczyniliście – głosując za tą listą hańby – z maszynek do głosowania urnę na sprawiedliwość w Polsce. A ja tu ślubuję uroczyście, mając na piersi konstytucję, że sprawiedliwość w Polsce przywrócimy i będzie to sprawiedliwość taka, która również nie zapomni o was” – mówił inny poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, zwracając się do posłów PiS.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „ta zmiana nie ma nic wspólnego z reformą wymiaru sprawiedliwości”. „To więcej obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości. Będziemy bronić niezależności” – zadeklarował.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przed sejmowym głosowaniem powiedział dziennikarzom: „Czas nadzwyczajnej kasty dobiega końca, to jest dobra wiadomość dla demokracji”. „Koniec jest państwa w państwie, a demokracja decyduje, tak jak w Hiszpanii” – dodał. Na godz. 15 zapowiedziano konferencję prasową ministra Ziobry, której tematem ma być wybór nowej KRS.

Małgorzata Gersdorf zrezygnowała z funkcji przewodniczącej KRS

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf złożyła we wtorek rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa – poinformował rzecznik KRS Waldemar Żurek.

„Uprzejmie informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa” – przekazał Żurek. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Maciej Zubel

Komentarze są zamknięte