Opolskie: ZUS chwali lekarzy za postęp w e-ZLA

Zastępca Naczelnego

Opolscy lekarze coraz lepiej radzą sobie z wystawianiem elektronicznych zaświadczeń lekarskich. W styczniu wystawili o prawie 90 proc. więcej e-ZLA niż w grudniu ubiegłego roku. To efekt współpracy placówek medycznych, szpitali i gabinetów lekarskich z opolskim oddziałem ZUS.Do 450 placówek medycznych w regionie, w tym do prawie 100 w Opolu trafiła oferta, w której opolski ZUS proponuje przeszkolenie lekarzy w wystawianiu zaświadczeń w formie elektronicznej (e-ZLA). Powodem jest niewielka ilość zwolnień wystawianych w tej formie przez medyków z województwa opolskiego. Sprawa jest poważna, bo już od lipca tzw. „L4” czyli zielony blankiet, który otrzymujemy od lekarza będzie historią. Jedynym sposobem, żeby nasze zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy lub opiece nad dzieckiem trafiło do pracodawcy czy ZUS jako płatnika zasiłków, będzie wysłanie go przez lekarza za pomocą Internetu. Tradycyjne, papierowe zwolnienie będziesz mógł dostać wyłącznie na wyraźne żądanie.
– Do tej pory nie notowaliśmy większego wpływu zwolnień elektronicznych niż na poziomie 1600 sztuk miesięcznie, a w styczniu wpłynęło ich już ponad 3 tysiące. To znaczny wzrost, jednak to ciągle tylko 6 proc. względem wszystkich zwolnień, które do nas docierają. Jesteśmy jednak dobrej myśli, bo widać że środowisko lekarskie zareagowało odpowiedzialnie i stopniowo przechodzi na wersję elektroniczną – mówi Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.
W ostatnich kilku tygodniach specjaliści z ZUS nawiązali kontakt z ponad 80 placówkami medycznymi w regionie, a z 12 podpisano porozumienia o przeszkoleniu personelu. Tylko w styczniu, aż 128 lekarzy nauczyło się i co ważne przekonało się do wystawiania zwolnień w formie elektronicznej.
– Nasza . Jeśli lekarz nie ma jeszcze profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – pomożemy. Jeśli obawia się, że nie poradzi sobie z aplikacją internetową – pokażemy, że to łatwe i zajmuje mniej czasu niż żmudne wypełnianie tradycyjnego formularza – zachęca Marzena Tomaszewicz z oddziału ZUS w Opolu.
Elektroniczne wystawianie zwolnień elektronicznych przez lekarzy jest możliwe już od dwóch lat. Służą do tego darmowe aplikacje gabinetowe oraz kanały udostępnione przez ZUS. Od lipca 2018 r. tradycyjne bloczki z drukami ZUS ZLA stracą swoją ważność.

 

Sebastian Szczurek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Opolskiego

Komentarze są zamknięte