Historia transformacji polskiego sektora finansowego. Zobacz kto od lat kontroluje pieniądze Polaków

Zastępca Naczelnego

Pomimo, że sektor bankowy odgrywa niezwykle istotną role w współczesnej gospodarce, wpływając na jej rozwój, wydana staraniem wydawnictwa Fronda, 640 stronicowa, praca Piotra Nisztora „Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków. Historia transformacji polskiego sektora finansowego” nie stała się obiektem debaty publicznej. Jest to szczególnie dziwne z racji na to, że polski sektor bankowy został przekazany w ręce finansjery z innych krajów, w opinii wielu komentatorów, wbrew liberalnym frazesom, dbającej bardziej o interesy rodzimych krajów a nie Polski. Dodatkowo w publicystyce podkreślano rolę byłych funkcjonariuszy służ komunistycznych na pozycjach kluczowych dla gospodarki.

Zdaniem wydawców pracy „słynna seria „Resortowe dzieci” opisała transformację od PRL-u do III RP w sferze mediów, służb specjalnych i elit politycznych. Piotr Nisztor rozszerza tę listę o transformację bankowości”. Opisując między innymi historie tego, jak „komunistycznemu Bankowi Handlowemu pozwolono w Libanie, Szwajcarii Bliskiego Wschodu, wykupić – w samym środku zimnej wojny – 80 proc. akcji Commercial Bussines Bank”.

Jak informuje wydawca „w książce znajdziemy autoryzowane wypowiedzi bgłównych bohaterów, Bogusława Kota, Wojciecha Kostrzewy, Ryszarda Krauzego i wielu, wielu innych”. W swej pracy Piotr Nisztor opisał między innymi: „ile pieniędzy wypłynęło z Polski poprzez Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, powstanie BRE Banku, prywatyzacja PZU, kulisy wyprzedaży za bezcen państwowych banków, kulisy powstania Banku Millenium, wojny tajnych służb, polityczne intrygi, tajne konta, handel bronią z arabskimi terrorystami”.

Według wydawców pracy „reporterskie śledztwo Nisztora trwało ponad dwa lata. Zbierając materiały i sprawdzając ich wiarygodność, dziennikarz potrafił spotkać się oko w oko z bohaterami książki nawet tysiące kilometrów od Polski. Chociaż wiele historii przytaczanych w tekście przypomina powieść sensacyjną, jest
skrupulatnie udokumentowaną prawdą i wyjaśnia, w którym trójkącie bermudzkim znikały pieniądze Polaków na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia. W trójkącie służby specjalne – polityka – biznes. I są na to papiery”.

Hubert Kozieł w artykule „Aferalna historia transformacji polskiej bankowości” na stronach portalu Parkiet przypomniał, że Piotr Nisztor ujawnił „taśmy z Sowy & Przyjaciół”. Według Huberta Kozieła na kartach pracy Piotra Nisztora znajdują się informacje o powiązaniach terrorystów, tajnych służb i podejrzanych bliskowschodnich biznesmenów z Bankiem Handlowym z PRL, wydarzeniach związanych z FOZZ i Art-B, prywatyzacji PZU, „banku Kwaśniewskiego”, i roli funkcjonariuszy „Wydziału VIII Departamentu I MSW oraz II Zarządu Sztabu Generalnego” w transformacji ustrojowej polskich banków.

Zdaniem Huberta Kozieła zawarte w pracy Piotra Nisztora „przypisy są bardzo rozbudowane, a w nich znajdują się odesłania do dokumentów z archiwum IPN, do akt spraw sądowych, oficjalnych bankowych publikacji
oraz do rozmów i korespondencji z niektórymi bohaterami książki. Wśród scanów dokumentów pokazanych w tej publikacji jest m.in. zdjęcie strony z kalendarza Aleksandra Gudzowatego (…). W książce wypowiadają się m.in.: miliarder Ryszard Krauze i Bogusław Kott, wieloletni prezes BIG Banku Gdańskiego, czy też gen. Gromosław
Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa”

Piotr Śmiłowicz w artykule „Ukazała się książka o historii prywatyzacji polskiego systemu bankowego” na portalu Bankier, stwierdził, że Piotr Nisztor w swojej książce opisał „kulisy wyłonienia w 1989 roku z NBP dziewięciu banków (Państwowy Bank Kredytowy w Warszawie, Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie, Bank
Depozytowo-Kredytowy w Lublinie, Bank Śląski w Katowicach, Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi, Wielkopolski Bank Kredytowy w Poznaniu, Bank Gdański w Gdańsku, Bank Zachodni we Wrocławiu), które przeszły potem proces komercjalizacji i prywatyzacji”.

Według Piotra Śmiłowicza na kartach pracy Piotra Nisztora znajdą się informacje o BPH w Krakowie, prywatyzacji Banku Śląskiego, powstania PKO BP, zakupu przez Włochów Pekao SA i BPH, dziejach „Banku Turystyki, powstałego pod auspicjami Aleksandra Kwaśniewskiego” i przekształconego „w Bank Współpracy Europejskiej Aleksandra Gudzowatego”, powiązania udziałowca Gettin Noble Banku, historii Banku Millennium SA, roli Deutsche Banku w polskiej bankowości.

Recenzje ekspertów z portali poświęconych ekonomii świadczą, że praca Piotra Nisztora, to bardzo ciekawa i merytoryczna publikacja, którą każdy zainteresowany rolą gospodarki w życiu społecznym powinien przeczytać.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte