Wspierany przez antykomunistów do KRS płk sędzia Mariusz Lewiński dawno zdemaskował obłudę SN?

PAC

sędzia płk Mariusz Lewiński, fot. YT

Rzecznik Sądu Najwyższego SSN Michał Laskowski zaatakował we wczorajszym oświadczeniu premiera Mateusza Morawieckiego za – zdaniem SN – kłamstwo, że w Sądzie Najwyższym orzekają współpracownicy tajnych służb PRL. Wspierany przez antykomunistów kandydat do Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia płk Mariusz Lewiński, udostępnił na rzecz Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich (które założyli m.in. marszałek – senior Sejmu RP VIII kadencji Kornel Morawiecki, poseł KP PiS Andrzej Melak oraz lider KPN – Niezłomni Adam Słomka) dokumenty z 2013 roku.

Sędzia Lewiński pytał ówczesny Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie o wysokość odszkodowań, jakie zostały wypłacone przez MON ofiarom – działaczom opozycji czasów PRL. Wśród wymienionych we wniosku sędziego płk. Mariusza Lewińskiego są z imienia i nazwiska sędziowie Sądu Najwyższego, np. SSN Marian Buliński, który do niedawna zasiadał w Kolegium Sądu Najwyższego. Kandydat do KRS wspierany przez NIEZŁOMNYCH, sędzia Lewiński, nie doczekał się odpowiedzi. Zatem było od dawna faktem zasiadania w SN grupy sędziów, którzy brali udział w represjach komunistycznych. Wniosek o dostęp do informacji był skierowany w reżimie wojskowym – najpewniej ze względu na to, że część sędziów PRL/III RP orzekała w stanie wojennym w wojskowych sądach doraźnych.

 

Odpowiedź na inicjatywę sędziego płk. Mariusza Lewińskiego

 

Tymczasem w swoim oświadczeniu SSN Michał Laskowski, pisze, cyt. „(…) Nieprawdą jest, że w Sądzie Najwyższym orzekają poufni informatorzy (agenci) komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. W SN zasiadają wprawdzie sędziowie, którzy orzekali w czasie stanu wojennego, ale nieprawdą jest, że wydawali wówczas politycznie umotywowane wyroki. Każdemu należy w sposób niewątpliwy wykazać jego winy, inaczej traktować go należy jak osobę niewinną. Jeśli Pan Premier dysponuje konkretnymi informacjami, proszę je publicznie zaprezentować.

Nieprawdą jest, że Sąd Najwyższy nietknięty przeszedł z ery totalitarnego komunizmu w nowoczesną demokrację. Przypomnieć należy, że w roku 1990 w Sądzie Najwyższym nastąpiła weryfikacja ówczesnych sędziów. Większość (80%) weryfikacji tej nie przeszła” – pisze sędzia Laskowski (…).

 

Oświadczenie SSN M. Laskowskiego z 22.01.2018

 

 

– „Nadzwyczajna kasta sędziowska” broni się metodami z czasów PRL. Nic dziwnego, albowiem członkiem Kolegium SN był do niedawna SSN Marian Buliński. Tak się składa, że to Konfederacja Polski Niepodległej  – NIEZŁOMNI zawiadomiła ministra Zbigniewa Ziobro o setkach komunistycznych sędziów i prokuratorów, którzy dopuszczali się licznych zbrodni w czasach PRL. Część z w/w nadal jest aktywnych zawodowo. Tak się złożyło, że IPN Oddział w Białymstoku wszczął 16 września 2016 r. śledztwo sygn. S.50.2016.zK w sprawie zbrodni komunistycznej będącej zarazem zbrodnią przeciwko ludzkości w sprawie o sygn. Pg.Śl.II/123/82, tj. o czyn z art. 189 ust. 2 kk w zb. z art. 231 ust. 1 kk w zw. z 11 ust. 2 kk i in. Chodzi o zbrodnię polegającą na skazaniu (sygn. So.W.414/82) Bogusława Malona za to, że „w dniach 17 i 23 sierpnia 1982 r. wywiesił w miejscach publicznych na terenie Szczytna 7 sporządzonych przez siebie ulotek o treści nawołującej do nieposłuszeństwa przepisom oraz wyszydzającej ustrój PRL”. Działacz opozycji czasów PRL został skazany przez Sąd Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy w trybie doraźnym na 3 lata pozbawienia wolności i pozbawienie praw publicznych na 2 latamówi NGO Adam Słomka.

 

Pismo IPN w sprawie inicjatywy ścigania m.in. SSN Mariana Bulińskiego

 

Tymczasem sędzia płk Mariusz Lewiński przekazał Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich również m.in. uzyskaną przez siebie listę wysokich rangą prokuratorów, którzy pełnili służbę w stanie wojennym.

 

Prokuratorzy czasów PRL/III RP

Prokuratorzy czasów PRL/III RP

 

Wśród „orłów prokuratury PRL/III RP” w informacji publicznej uzyskanej przez sędziego płk. Lewinskiego znaleźli się prokuratorzy, którzy nadzorowali m.in. śledztwo smoleńskie. Inni są jeszcze bardziej skompromitowani. Dla przykładu, prokurator Sławomir Gorzkiewicz brał udział w PRL w postawieniu mi osobiscie zarzutu „kłamstwa”, że za Katyń odpowiedzialni byli Rosjanie … W III RP „zasłużył się” przekazaniem do wglądu materiałów śledztwa w sprawie TW „Olina” … Józefowi Oleksemu. Zatem mam inną optykę niż sędzia Laskowski, bo w sądach i prokuraturze nadal znajdują się zbrodniarze komunistyczni, którzy nie odeszli w 1990 – jak chce nas przekonać rzecznik SN. Przekonuje on, że Sąd Najwyższy przeszedł weryfikację – zapewne na mocy ustawy z 20 grudnia 1989 roku o zmianie ustaw -€ Prawo o ustroju sądów powszechnych i in. (Dz.U.1989, nr 73, poz. 436) – de facto art. 9 w/w … czyli wygaszeniu kadencji SN PRL. Tymczasem działania, na które powołuje się rzecznik SN polegające na przyjęciu przez Sejm PRL X kadencji (tzw. kontraktowy) powyższej ustawy mają tyle wspólnego z dekomunizacją, co zmiana w nazwie prezydentury Wojciecha Jaruzelskiego. Przypomnieć należy, że został on wybrany jako prezydent PRL, a wraz ze zmianą nazwy PRL na RP został – €po myśli inwencji rzecznika SN -€ „zdekomunizowany”. To oczywista manipulacja faktami ze strony przedstawiciela Sądu Najwyższego

 komentuje NGO Adam Słomka.

 

Zatem atak na premiera Mateusza Morawieckiego przez oświadczenie rzecznika Sądu Najwyższego Michała Laskowskiego ma wątpliwe podstawy faktyczne … Dodajemy, że jeszcze przez 2 dni można dostarczyć zebrane podpisy pod kandydaturą do Krajowej Rady Sądownictwa sędziego płk. Mariusza Lewińskiego – info na www.kontrola-sadow.pl , który nie obawia się prawdy …

 

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

Komentarze są zamknięte