Opolskie: Orkan Fryderyk zaszalał. MSWiA zapowiada odprawę premiera i ministra SWiA z szefami służb nt. sytuacji pogodowej

Zastępca Naczelnego

Dziś rano premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński odbiorą meldunki na temat aktualnej sytuacji pogodowej w kraju od szefów poszczególnych służb – poinformowały służby prasowe resortu spraw wewnętrznych i administracji.Odprawa premiera i ministra z szefami służb odbędzie się bez udziału mediów; MSWiA zapowiada, że po zakończeniu spotkania opublikuje komunikat w tej sprawie.

Jak podkreśla resort, minister Brudziński jest na bieżąco informowany o sytuacji w województwach, nad którymi przechodzi orkan „Fryderyka”; „na bieżąco” też przekazuje te informacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

„Minister jest w stałym kontakcie z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim, komendantem głównym Policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, szefem RCB Markiem Kubiakiem oraz wojewodami” – poinformował resort.

Sam Brudziński podziękował późnym wieczorem na Twitterze funkcjonariuszom Straży Pożarnej, Policji, druhom

Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wszystkim służbom zaangażowanym w pomoc dotkniętym skutkami orkanu „Fryderyka”. „Przed nami ciężka noc ale #damyradę” – dodał szef MSWiA.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało wczoraj ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Wiać ma przez całą noc i w piątek do południa; opady śniegu, zawieje i zamiecie możliwe są w woj.: dolnośląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw – pierwszy stopień; dla siedmiu – stopień drugi.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu na terenie całego kraju. Jak podało na Twitterze MSWiA, a także szef RCB, na terenie kraju bez dostaw prądu pozostaje 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim – 24,5 tys., zachodniopomorskim – 9,5 tys., łódzkim – 8,5 tys.). „Do godz. 20.00 odnotowano 220 interwencji z powodu wiatru oraz 96 interwencji z powodu opadów śniegu. Służby działają” – dodał Kubiak.

Trudne warunki atmosferyczne powodują także opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości

 lotnisk. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Z kolei drugi stopień oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego.

Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W Europie orkan „Fryderyka” spowodował już śmierć co najmniej ośmiu osób – pięciu w Niemczech, dwóch w Holandii i jednej w Belgii.

Żródło: twitter i MSWiA

Komentarze są zamknięte