Noc Biologów na Uniwersytecie Opolskim

Zastępca Naczelnego

W piątek na Uniwersytecie Opolskim zorganizowana zostanie NOC BIOLOGÓW. Program jest bardzo bogaty a znalźć go można na  stronie www.nocbiologow.home.pl. W programie między innymi pokazy Pokazy: „Wirtualna medycyna i robotyka medyczna” podczas której zaprezentowane zostaną między innymi prezentacja sztucznych serc i zastawek serca. Prowadzą: mgr inż. Roman Kustosz oraz dr inż. Maciej Gawlikowski, Pracownia Sztucznego Serca Instytutu Protez Sercowych w Zabrzu. Pokaz fantomów z zainstalowanymi, pracującymi sztucznymi sercami: częściowo i całkowicie wszczepialnymi. Wystawa sztucznych zastawek serca oraz pokaz filmów związanych z wszczepianiem sztucznych serc.

Zaprezentowana zostanie także wirtualna sala operacyjna, którą poprowadzi Prof. dr hab. n. medycznych Zbigniew Nawrat Dyrektor Instytutu Protez sercowych – działający przy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

To pierwsze i jedyne tego typu rozwiązanie do edukacji i planowania operacji. Wykorzystywana jest technologia przestrzeni wirtualnej, by móc ocenić możliwość zastosowania robota do operacji mini-inwazyjnej w określonej przestrzeni ciała pacjenta. Środowisko jest w pełni interaktywne od robotów chirurgicznych do lampy i stołu operacyjnego – można nimi sterować i zapamiętać dogodne ustawienia. Pokazy odbędą się przy użyciu fantomów ludzkiego ciała. Będzie możliwość dokonania operacji przez uczestników.

Ponadto uruchomione zostaną labolatoria, wystawy a także zaprezentowane zostaną ćwiczenia praktyczne. Odbędzie się także  PANEL WYKŁADÓW I WARSZTATÓW: „POZNAJ PRZESZŁOŚĆ, ZOSTAŃ PALEONTOLOGIEM NA JEDNĄ NOC ”.

Wiktor Sobierajski

 

 

 

ponadto

Komentarze są zamknięte