W Jasionce zakończył się Kongres 5 90

Zastępca Naczelnego

W podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie) zakończył się w piątek wieczorem Kongres 590. W dwudniowej imprezie udział wzięło ok. 3 tys. uczestników, w tym najważniejsi politycy w kraju, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.
Inaugurując II edycję kongresu prezydent podkreślił, że Polska gospodarka nie będzie się rozwijała, jeśli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany. „Rząd ma stwarzać przedsiębiorcom warunki do inwestowania” – mówił.

Zdaniem głowy państwa płaca jest elementem konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami o najlepszych pracowników. „Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej” – zaznaczył Duda.

Natomiast premier Szydło w swoim wystąpieniu podkreślała, że ci, którzy mają pieniądze, muszą się nauczyć, że Polska ma zasady i pieniądze. „Chcemy być partnerami inwestorów, a nie państwem, w którym można zrobić biznes i po prostu stąd wyjechać” – zaznaczyła.

Szefowa rządu zachęcała również przedsiębiorców do prowadzenia w Polsce inwestycji. „Chcemy, żebyście tutaj otwierali swoje przedsiębiorstwa, biznesy, ale pamiętajcie, chcemy być waszymi partnerami i jesteśmy waszymi partnerami. A nie jesteśmy państwem, w którym można tylko zrobić dobry biznes i po prostu stąd wyjechać” – zaznaczyła premier.

W czwartek w kongresie uczestniczył również wicepremier Jarosław Gowin, który mówił m.in. o tym, że potrzebny jest przegląd prawa, przede wszystkim gospodarczego, by usuwać przepisy przestarzałe czy anachroniczne.

W trakcie jednego z paneli wymienił, że wśród wyzwań swojego resortu – nauki i szkolnictwa wyższego – na drugą połowę kadencji jest m.in. zintegrowanie zmian w szkolnictwie i wykorzystanie dużych centrów badawczych (takich jak wrocławskie EIT+).

Natomiast wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział na kongresie wsparcie państwa dla małych, powstających spontanicznie organizacji czy program ulg podatkowych w zakresie działalności obywatelskiej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, który na kongresie miał kilka wystąpień, mówił m.in. o współczesnym kapitalizmie. Przekonywał, że obecnie „mamy do czynienia z wielką polaryzacją, z wielką koncentracją dóbr w rękach nielicznych firm”. „Dzisiaj tych kilka największych gigantów ma majątek, który jest niewyobrażalny i przekraczający majątek wielu państw” – dodał. W innym wystąpieniu zapowiedział, że do Bożego Narodzenia rząd przedstawi konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych, które nie pozwolą dużym przedsiębiorcom żyć kosztem płynności małych i średnich.

„Nasza ekipa gospodarcza chce zmienić model gospodarczy, odejść od kapitalizmu równych i równiejszych, kapitalizmu konsumpcji na kredyt w stronę kapitalizmu republikańskiego i kapitalizmu równych szans, opartego o inwestycje i solidarność społeczną” – oświadczył Morawiecki.

Wśród ministrów, którzy gościli na kongresie, była m.in. minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która powiedziała, że w ciągu dwóch lat uruchomionych zostało 500 cyfrowych usług.

Minister na jednym z panelów zwróciła uwagę, że barierą rozwoju rynku cyfrowego są przede wszystkim przepisy prawne, które nie są dostosowane do współczesnej gospodarki. Streżyńska dodała, że nie chodzi tu tylko o prawo polskie, ale o system prawa wspólnotowego.

W trakcie kongresu odbyło się ponad 80 paneli w kilku obszarach tematycznych. Rozmawiano m.in. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który ma powstać w gminie Baranów k. Grodziska Mazowieckiego. Uczestnicy panelu poświęconemu temu zagadnieniu zgodnie stwierdzili, że inicjatywa ta niesie ze sobą olbrzymi potencjał.

W trakcie kongresu prezydent Andrzej Duda wręczył sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też, tak jak rok temu, nagrodę indywidualną.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., w kategorii Narodowy Sukces – Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie, w kategorii Międzynarodowy Sukces – firma Melex sp. z o.o., z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes – Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup zwycięzcą została firma XTPL S.A.. Z kolei w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii.

Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

Trzy cyfry w nazwie kongresu – 590 – to prefiks kodu kreskowego, którym są oznaczone towary wyprodukowane w Polsce, przez polskie firmy. (PAP)

autorzy: Wojciech Huk, Mateusz Babak, Piotr Śmiłowicz, Mateusz Roszak, Wojciech Krzyczkowski

Komentarze są zamknięte