Mateusz Morawiecki: w resorcie finansów przywróciliśmy powagę państwa

Zastępca Naczelnego

W tym roku zapełnimy lukę VAT na kwotę ponad dwadzieścia miliardów złotych, a w przyszłym roku o kolejne dziesięć miliardów – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki w czwartek w TVP Info. To jest, jak dodał, przejaw „przywrócenia powagi państwa”.
„To co w Ministerstwie Finansów powiodło nam się zdecydowanie, to przywrócenie powagi państwa, potraktowanie instytucji państwa jako podstawowej wartości” – mówił Morawiecki, który był w czwartek w TVP Info gościem Bronisława Wildsteina w programie „O co chodzi”.

Skutkiem tego jest m.in. to, że dzięki analitykom resortu finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej „domknęliśmy lukę VAT w wielkości co najmniej kilkanaście miliardów rocznie”.

„Ja nawet mówię, że będzie to dwadzieścia, dwadzieścia parę miliardów już w tym roku i kolejne dziesięć miliardów w przyszłym roku” – zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Morawiecki dodał, że znacznie trudniej będzie odwrócić inne błędy poprzednich dwudziestu kilku lat, w wyniku których Polska np. wyprzedała wiele swoich przedsiębiorstw i dziś, jak zacytował jednego z analityków Bloomberga, jest „krajem posiadanym przez kogoś innego”.

„Tam gdzie możemy staramy się wzmacniać gospodarkę, ale przed nami 20 lat odkręcania błędów przeszłości” – powiedział wicepremier.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Komentarze są zamknięte