Święto zabytków! Wojewódzka inauguracja 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Opolu. Już w sobotę!

Niezależna Gazeta Obywatelska

Opole to wyjątkowe miasto, w którym dążenie do nowoczesności i rozwoju uzupełnia bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Osiem wieków historii, to ogromny bagaż doświadczeń, z którego można czerpać i korzystać, by utkać przyszłość dla obecnych i przyszłych pokoleń. Ze względu na ten wyjątkowy jubileusz piastowskiego miasta, inauguracja jubileuszowej, 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Opolu – stolicy województwa opolskiego.

Program tego specyficznego festiwalu dziedzictwa jest bardzo różnorodny. Gośćmi specjalnymi będzie 20 par w strojach mieszczańskich ze Stowarzyszenia „Asysta Żywiecka” z Żywca, którzy zaprezentują inscenizację pt. „Żywczaków portret własny. Historia i tradycja miasta Żywca”. Będzie to wspaniałe widowisko promujące dziedzictwo niematerialne Ziemi Żywieckiej, które – mamy nadzieję – zainspiruje również Opolan do podobnych inicjatyw. Mieszczanie odtańczą poloneza żywieckiego, którego dumnie poprowadzi Burmistrz Żywca – Antoni Szlagor, aktywny członek „Asysty Żywieckiej”.

Nie zabraknie oczywiście muzyki, która jest wizytówką Opola – tym razem stawiamy na amatorskie zespoły seniorów i młodzieży, które będą mogły popróbować swych sił na profesjonalnej scenie. Będą również warsztaty plastyczne (w tym konkurs na przygotowanie reklamy na zabytkowej kamienicy) i rękodzielnicze, na które zapraszamy całe rodziny. Niewątpliwą atrakcją dla miłośników historii Opola będzie spacer tematyczny pod hasłem „Na tropach opolskiego genius loci” z panią Urszulą Zajączkowską i gra terenowa „Na tropie zabytków”, którą przeprowadzi pani Iwona Solisz. Będzie to świetna okazja, aby poszukać budowli, których początki sięgają średniowiecza! Zadaniem graczy będzie odnalezienie zabytków, odpowiedź na pytania oraz zrobienie selfi lub rodzinnego zdjęcia na tle zabytku. Uwaga, do tej zabawy potrzebny jest telefon lub aparat fotograficzny!

Dla spragnionych przepięknych widoków miasta udostępniona będzie do zwiedzania Wieża Piastowska – dumny symbol miasta i województwa opolskiego.

Władze Opola poważnie traktują problem ochrony dziedzictwa wobec czego to święto zabytków będzie również okazją do poważnej debaty i dialogu z mieszkańcami. Radio Opole przygotowało debatę publiczną pt. „8 wieków Opola – co zrobić z tym dziedzictwem?”, w której pytania do zaproszonych gości będą mogli zadawać Opolanie moderowani przez Justynę Dziedzic-Przyborowicz a Radia Opole. Ponieważ głos mieszkańców jest dla nas ważny, poprosimy Państwa o wypełnienie anonimowej ankiety nt. wprowadzenia nowych rozwiązań ustawy krajobrazowej w mieście. Wychodzimy też naprzeciw oczekiwaniom właścicieli obiektów zabytkowych – nasi partnerzy: Wydział Prawa i Administracji UO, Izba Adwokacka w Opolu i Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków będą do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na nurtujące pytania i problemy.

Liczymy na to, że takie akcje pomogą zrozumieć, że dziedzictwo ma ogromną wartość z kulturowego, środowiskowego, społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do pokazania i upowszechnia historii i dziedzictwa. informator_opole

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i kultury. To wspaniała inicjatywa, która we wrześniu łączy wszystkie kraje Kontynentu Europejskiego pod jednym szyldem, w jednym celu. EDD to swoisty manifest wskazujący szerokiemu audytorium właściwe miejsce jakie zajmuje i powinno zajmować dziedzictwo, jego znaczenie i rolę w kształtowaniu naszej tożsamości i przestrzeni. To także ciekawa oferta spędzania czasu wolnego, która prowokuje do refleksji, zgłębienia wiedzy, a także stawia pytania o potrzebę ochrony dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Podczas tej jubileuszowej edycji święta zabytków w województwie opolskim odbędzie się 300 wydarzeń w blisko 70 miejscowościach. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.  Najwięcej oczywiście w stołecznym Opolu! Zapraszamy i polecamy!

 

Komentarze są zamknięte