Opole: warsztaty edukacyjne dotyczących „tekstu łatwego”. W stolicy opolskiego 15-16 września

Autor Obywatelski

Stowarzyszenie im. Richarda Straussa zaprasza do udziału w warsztatach edukacyjnych dotyczących „tekstu łatwego”. Ktoś zapyta, co to takiego ten „tekst łatwy”? To prostsza forma komunikacji, mniej skomplikowana i bardziej zrozumiała. Wiele tekstów, które czytamy na co dzień – od pism urzędowych, umów, zasad korzystania z transportu publicznego po ulotki informacyjne, przepisy kuchenne i codzienną prasę jest tak formułowanych, że często mamy trudności z ich zrozumieniem. Te teksty mogą stać się zrozumiałe. Nad tym właśnie, jak uczynić teksty bardziej zrozumiałymi i dostępnymi będziemy pracować w doborowym polsko-niemieckim towarzystwie ekspertów, właściwie – ekspertek. Warsztaty poprowadzą doświadczone praktyczki „łatwego języka” z najstarszej organizacji niemieckiej, zajmującej się tą tematyką, Netzwerk Leichte Sprache eV., panie Gisela Holtz i Gabi Zehe. Dodajmy, że ta organizacja ustaliła standardy dla „łatwego” języka niemieckiego.

Z polskiej strony Partnerem Projektu jest najbardziej doświadczona we wprowadzaniu i popularyzowaniu języka łatwego w Polsce organizacja: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ekspertkami, prowadzącymi warsztaty są panie Barba

 

ra Abramowska i Karolina Makowiecka.

Na warsztaty złożą się prezentacje teoretyczne oparte na doświadczeniach niemieckich i polskich oraz zajęcia praktyczne z tekstami i grafiką. Ważną częścią będzie wymiana doświadczeń.

To jedna z niewielu okazji w Polsce, by zaznajomić się z podstawami, regułami oraz korzyściami z używania „języka łatwego” w praktyce.

Bezpłatne dwudniowe warsztaty odbędą się w trzech miastach – Warszawie (11-12 września 2017), Wrocławiu (13-14 września) i Opolu (15-16 września).

Zapraszamy szczególnie osoby ze środowisk osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, niedowidzących, niesłyszących; pracowników opieki socjalnej, przedstawicieli organizacji pozarządowych, nauczycieli i dziennikarzy, urzędników, a także wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym społecznie potrzebnym narzędziu komunikacji. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

 

Zapisy przyjmowane są do 8 września na adres mailowy: [email protected] (otrzymanie każdej wiadomości zostanie potwierdzone). Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację PZU oraz Gminę Wrocław.

Projekt życzliwie wspierają Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mediateka – Biblioteka Publiczna im. S. Staszica na Bielanach, Warszawa oraz Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3

Dziękujemy także Wrocławskiej Szkole Filmowej Mastershot oraz Smooth the Fruit z Opola

Part

nerem medialnym jest Zespół Producencki „Pro Futura”

Serdecznie zapraszamy!

Warszawa, 11-12 września, Mediateka START – META

Wrocław, 13-14 września 2017, Wrocławskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3

Opole, 15-16 września 2017, godz. 10:00 – 17:00, Muzeum Śląska Opolskiego

https://www.facebook.com/latwytekst/?pnref=story

www.fwpn.pl

www.fundacjapzu.pl

www.wroclaw.pl

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte