Zapraszamy na Święto Pułkowe 12 PP Ziemi Wadowickiej

Redaktor

Poseł dr Józef Brynkus, fot. YT

Poseł na Sejm RP dr hab. Józef Brynkus w imieniu środowiska patriotycznego „Bóg i Ojczyzna” oraz Starosta Wadowicki Bartosz Kaliński zapraszają mieszkańców Ziemi Wadowickiej w sobotę 5 sierpnia, na uroczystość z okazji Święta Pułkowego 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej.

 

Jest to kolejna uroczystość w Wadowicach, której celem jest zintegrowanie środowisk patriotycznych, którym bliska jest idea związku patriotyzmu z religią chrześcijańską. Pierwszą był koncert maestro Tomasza Trzcińskiego zorganizowany w kościele św. Piotra w Wadowicach dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II (czytaj więcej).

W programie święta 5 sierpnia 2017 roku oprócz uroczystości oficjalnych przygotowano m.in. piknik patriotyczno-obronny z wieloma atrakcjami i tradycyjną wojskową grochówką.

Stacjonujący w okresie międzywojennym w Wadowicach i Krakowie 12 Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej obchodził swoje Święto Pułkowe w dniu 1 sierpnia, na pamiątkę całodniowej zwycięskiej bitwy z bolszewikami, stoczonej w tym dniu pod Leszniowem na Wołyniu. Dzięki waleczności wadowiczan 1 Armia Konna Siemiona Budionnego, której komisarzem był Józef Stalin, nie tylko z opóźnieniem dotarła na przedpola Lwowa, ale nie zdążyła na czas wykonać manewru okrążającego od południa w kierunku Warszawy.

Ostatnie polskie formacje nawiązujące bezpośrednio do tradycji 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej działały w Armii Krajowej. Po II wojnie światowej doroczne Święto Pułkowe obchodzone było skromnie przez nielicznych weteranów i rodziny, a po 1989 r. tradycję te kontynuowali już oficjalnie kombatanci AK oraz osoby związane ze środowiskiem pułkowym. Honorowy patronat nad tegorocznymi obchodami przyjęli Arcybiskup Metropolita Krakowski ks. prof. dr  hab. Marek Jędraszewski i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk.

Uroczystość rozpocznie  msza święta w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP, którą o godzinie 12:00 odprawi ks. inf. Jakub Gil. Po niej zostaną złożone wiązanki od organizatorów uroczystości pod tablicą pamiątkową 12 pp na frontonie Bazyliki oraz pod Pomnikiem Św. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy przejdą w pochodzie ulicą Lwowską przed Pomnik Poległych Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, gdzie po oficjalnych wystąpieniach odbędzie się Apel Pamięci i u stóp Pomnika złożone zostaną kwiaty.

Po powrocie na pl. Jana Pawła II o godz. 14:30 rozpocznie się piknik patriotyczno-obronny. Stoiska i prezentacje wystawią m.in. 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Krakowa-Balic, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Oświęcimia, Związek Strzelecki z Krakowa, Hufiec Ziemi Wadowickiej Związku Harcerstwa Polskiego z grupami ratownictwa medycznego i Harcerską Grupą Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszenie Obrony Terytorialnej „Granit” z Wadowic i grupa rekonstrukcyjna 56 austriackiego galicyjskiego pułku piechoty (56 Infanterie Regiment Graf Daun – galicyjski pułk nazywany wadowickim, głównie z jego żołnierzy powstał w 1918 r. Pułk Ziemi Wadowickiej – 12 PP). Podczas obchodów zaprezentują się także reprezentanci klas wojskowych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych z Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród atrakcji zapowiedziano pokaz wyposażenia żołnierzy września 1939 roku, wojskową „podróż w czasie” od roku 1873 do czasów współczesnych i darmowy poczęstunek tradycyjną wojskową grochówką.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy w sobotę 5 sierpnia – uczcijmy i upamiętnijmy 12 Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej.

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

 

Na podstawie informacji Biura Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

Komentarze są zamknięte