Małgorzata Todd: O tempora, o mores!

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Szanowni Państwo!

    Narzekanie na upadek obyczajów sięga starożytności. W II RP też wspominano dawne dobre czasy, gdy się mawiało: Panie, panie pohamuj się, które trzeba było zweryfikować na: Chamie, chamie opanuj się. Jakże to brzmi niewinnie w obecnych czasach! Teraz to cham decyduje o sposobie wysławiania się – im wulgarniej, tym nowocześniej.

    Należy jednak odróżniać upadek obyczajów, od ich zmian. Zdarza się, że to co dawniej nie uchodziło, staje się normą i okazuje się nawet wygodne. Niegdyś zwracanie się do kogoś po imieniu, nawet dodając „pan” czy „pani” było uważane za poufałość. Przyjęło się jednak i okazało formą całkiem wygodną. To taki ukłon konserwatyzmu w stronę nowoczesności.

    Na wzajemność nie ma co liczyć, bo postępaki nie wiedzą, co to jest ukłon. Potrafią się tylko obrażać za „gorszy sort”, nie zdając sobie sprawy, że sami się do niego zaliczyli. No, z tą nieznajomością ukłonu, to chyba jednak przesadziłam. Wszyscy przecież pamiętamy, jak postępowa premier Kopacz w towarzystwie kanclerz Merkel kłaniała się płotom.

    O braku obyczajów ruskich trolli nawet nie warto wspominać. Po ostatnim moim felietonie larum podniosła ich frakcja debilno-rynsztokowa, co było łatwe do przewidzenia. A tak przy okazji: nie czytuję żadnych tekstów zawierających wulgaryzmy, próżny trud.

 

Pozdrawiam i do następnej soboty

 

Małgorzata Todd

  1. | ID: 5822a1c9 | #1

    Szanowna Pani!

    Ilekroć zaglądam na ten portal, tylekroć głównie w nadziei przeczytania Pani kolejnego felietonu.
    Mam tylko jedną małą wątpliwość, a dotyczy ona tzw. ruskich trolli. Jest to bowiem termin w Polsce tak rozciągliwy, że sam najprawdopodobniej podeń podpadam, a to z racji mojego zdecydowanie negatywnego stosunku do doktryny Giedroycia-Mieroszewskiego, do PIS-owskich umizgów do banderowców itd

    pozdrawiam z szacunkiem

Komentarze są zamknięte