Tygrysia rodzina. Czworaczki białego tygrysa w ZOO w Borysewie

Autor Obywatelski

Cztery białe tygrysy przyszły na świat w ogrodzie zoologicznym w Borysewie koło Łodzi. ZOO specjalizuje się w hodowli białych, rzadko spotykanych w naturze zwierząt, m.in. tygrysów i lwów. Ostatnio jego kolekcja wzbogaciła się też o 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów.„To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki. Duże koty bardzo dobrze rozmnażają się w naszym ogrodzie, ponieważ ich chów opanowaliśmy do perfekcji. Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną – na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym. Od dwóch lat w opiece nad nimi współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu” – podkreślił właściciel ogrodu zoologicznego w Borysewie Andrzej Pabich.

ZOO w Borysewie posiada obecnie 20 proc. światowej populacji białych tygrysów i 15 proc. populacji białych lwów, a – dodał – na całym świecie jest po ok. 100 egzemplarzy białych lwów i tygrysów. Białe umaszczenie wielkich kotów spowodowane jest działaniem genu recesywnego – jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.

Najmłodsze z grona 17 białych tygrysów będzie można oglądać na wybiegu dopiero w połowie czerwca – wcześniej muszą m.in. przejść szereg szczepień.

Natomiast już 1 czerwca w Borysewie otwarta zostanie inna atrakcja – basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej. Niezwykłe jest to, że wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, zatem znakomicie się tolerują.

Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 r. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte