Pamięć o Opolskiej Drodze do Niepodległości

Autor Obywatelski3

1 marca 2017 r., z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych przez Kapitułę Fundacji Internowani  i Więźniowie Polityczni w PRL.

W uroczystości uczestniczyli żołnierze podziemia antykomunistycznego, osoby represjonowane w PRL, księża, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Opolszczyznę na spotkaniu reprezentowali: Bogusław Bardon, Dariusz J. Sitko, Eugeniusz Kowalcze.

Przewodniczący Kapituły Odznaczeń dr inż. Kazimierz Maria Krasiczyński otwierając uroczystość wskazał na pamięć o żołnierzach wyklętych, którzy nie godząc się z okupacją sowiecką po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni. Wielu z tych bohaterów zginęło lub zostało zamęczonych przez służbę bezpieczeństwa PRL.

Kontynuatorami walki o niepodległość Polski były osoby, które  w okresie PRL-u sprzeciwiały się narzuconemu Polsce systemowi i prowadziły walkę o niepodległą i suwerenną Ojczyznę.

Kapituła Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL, której dewizą wszystkich odznaczeń jest BÓG, HONOR, OJCZYZNA, uznając zasługi na rzecz niepodległości Polski, postanowiła ustanowić KRZYŻ STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

Wśród odznaczonych w trakcie uroczystości w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, Krzyż Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymał Bogusław Bardon, założyciel NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie, Konfederat Polski Niepodległej, Przewodniczący Komitetu Praworządności, więzień polityczny  w PRL (fot. 1).

W swoim wystąpieniu Bogusław Bardon, wspominał drogę do niepodległości Polski, która również prowadziła przez Opolszczyznę. Będąc więźniem ZK na Kleczkowskiej we Wrocławiu wierny swym zasadom walki o wolność wraz ze współwięźniami z grupy wrocławskiej piłując kraty śpiewali „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, PÓKI MY ŻYJEMY”. W słowach podziękowania skierowanych do organizatorów uroczystości oświadczył, iż „wielkim honorem jest otrzymanie odznaczenia przyznanego więźniowi, przez drugiego więźnia”. Jest to dowód szacunku  za odwagę, niezłomność i  walkę za wolną Polskę (fot. 2).

O Opolskiej Drodze do Niepodległości, pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, patriotyzmie rozmawiali uczestniczy uroczystości (fot. 3), która została zorganizowana przez Fundację Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL pod Honorowym Patronatem Ks. Abp Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego.  W uroczystości uczestniczył również Pan Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Kawaler Krzyża Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Dariusz J. Sitko

 1. agent P.
  | ID: 3ee7f6d3 | #1

  Związek Kresowian i Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w Kędzierzynie- Koźlu

  ” Ukraina pomiędzy zbrodnią, a moralnym odrodzeniem”
  Wykład poprowadzą profesorowie M.Ryba i W.Osadczy.
  Spotkanie rozpocznie się w dniu 13 marca o g. 17 w sali Żyrandolowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Koźlu przy ul Skarbowej

 2. baju_baj
  | ID: 04bda987 | #2

  Piłowali kraty śpiewając przy tym „Jeszcze Polska nie zginęła…”? Czy człowiek naprawdę planujący ucieczkę zwraca na siebie uwagę w taki sposób czy raczej działa w sposób cichy i dyskretny? No i jak długo mogli śpiewać przy tym piłowaniu? Przecież stalowej kraty nie przepiłuje się w pięć minut, trzeba na to wielu godzin, a może nawet dni. Naprawdę tak długo śpiewali? Kto uwierzy w takie bajki?

 3. Leon
  | ID: 66daf9f7 | #3

  Doznałem szoku, gdy zobaczyłem to zdjęcie. Treść artykułu mówi o czasach, gdy komuna gnębiła ludzi prawych, ludzi z zasadami, którzy poświęcali zdrowie i życie dla Ojczyzny…i co widzę…D Sitko prominentny działacz PO jako wielki obrońca pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uważajmy na takich „obrońców”. Znowu ktoś ośmieszył biskupa Kupnego.

Komentarze są zamknięte