Rodziny zastępcze z całej Polski na konferencji w Kędzierzynie-Koźlu

Autor Obywatelski

Współorganizatorom dziękowała starosta Małgorzata Tudaj, która zwrócił uwagę na budowanie więzi i relacji w rodzinach zastępczych. – To stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, ale także wspólne rozwiązywanie problemów, dlatego tak ważne jest, by dzieci, które nie mogą wychowywać się w biologicznej rodzinie znajdowały dom, w którym spotka je akceptacja – mówiła Małgorzata Tudaj.

Powiat od pewnego czasu prowadzi szeroką kampanię informacyjną, mającą na celu pozyskanie nowych rodzin zastępczych. Są już jej pierwsze efekty, ponieważ zgłaszają się chętni, którzy gotowi są na to, by stać się rodziną zastępczą. – Zgłosiły się dwie rodziny, z czego bardzo się cieszymy, teraz czeka je przeszkolenie – mówi Dorota Rak, dyrektor PCPR.

Potrzeby są jednak większe, dlatego PCPR zachęca, by zgłaszali się kolejni.

– Rodziny decydują się na to, by pomóc dzieciom, ponieważ mają oni świadomość, że zostały skrzywdzone psychicznie i fizycznie – podkreśla dr Justyna Tomczyk, socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która była jednym z prelegentów konferencji. Podczas swego wystąpienia mówiła o tym, dlaczego tak trudno pozyskać rodzinę zastępczą.

Specjalny list skierowany do organizatorów i gości spotkania wystosowała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Szczególnym wyrazem troski rządu, który reprezentuję, była decyzja o przyznaniu dodatku wychowawczego w kwocie pięciuset złotych miesięcznie na każde przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej dziecko – napisała Elżbieta Rafalska.

Adam Lecibil

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

Komentarze są zamknięte