Opolszczyzna najlepsza w kraju w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa!!!

Autor Obywatelski

Podczas gali w Operze Wgetattachmid17697mpid2min1uiddbdd981419e35c84rocławskiej, podsumowano tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Opolskie miało powody do dumy i zadowolenia.

1626 wydarzeń, 431 miejscowości i blisko 300 tysięcy zwiedzających – to efekt tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce zrealizowanej pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Tym razem organizatorzy spojrzeli na zabytki jako nośniki wartości związanych z duchowością, sztuką i historią. Przywołano pamięć o wielkich budowniczych, twórcach kultury, artystach i wizjonerach, którzy działali zarówno w sferze materii jak i ducha. W poniedziałek 21 listopada br. w Operze Wrocławskiej uroczyście podsumowano tegoroczną edycję święta zabytków i wyróżniono najlepszych organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Z województwa opolskiego wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa odebrali:

Dariusz Zięba ze Stowarzyszenia „Zielony Most” w Skorogoszczy, Adrian Dwornicki z portalu „Otmuchowskie zabytki i osobliwości”, Roman Jarosiński ze Stowarzyszenia „Dolina Małej Panwi” w Ozimku, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie – Koźlu, Informacja Turystyczna w Nysie – Bastion św. Jadwigi oraz Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku.

W tym roku w województwie opolskim organizatorzy zorganizowali blisko 200 wydarzeń w 56 miejscowościach. Frekwencja wyniosła 42 tys. osób. W rankingu ogólnopolskim ten niewielki pod względem powierzchni region Polski uplasował się na pierwszym miejscu zarówno pod względem liczby wydarzeń, miejscowości i frekwencji.

Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska nie kryła satysfakcji z otrzymanego wyróżnienia.

Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska nie kryła satysfakcji z otrzymanego wyróżnienia.

Za duży wkład w promocję idei Europejskich Dni Dziedzictwa wyróżnienia otrzymali: Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski, która od wielu lat osobiście angażuje się w promocję idei EDD w województwie opolskim oraz dostrzega potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Wspiera m.in. inicjatywy powoływania parków kulturowych w swoim regionie oraz Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego. Samorząd Województwa Opolskiego znajduje się w czołówce polskich samorządów jeśli chodzi o wspieranie wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Marszałek Województwa Opolskiego inicjuje, wspiera i promuje wszelkie przedsięwzięcia samorządów lokalnych, instytucji kultury, parafii, organizacji pozarządowych i osób prywatnych, służące kultywowaniu dziedzictwa w ramach EDD.
Wyróżnienia otrzymali także Arkadiusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Opola (w jego imieniu plakietę odebrała Dagmara Kostrzewska, Miejski Konserwator Zabytków) i Zbigniew Górniak, Dyrektor Programowy Radia Opole.

Warto przypomnieć, że wśród największych atrakcji tegorocznej edycji święta zabytków znalazły się: wojewódzka inauguracja EDD w Prudniku, „Święto Mostu i Żeliwa w Ozimku”, inscenizacja plenerowa Chrztu Polski w Skorogoszczy, otwarcie niedostępnego na co dzień gotyckiego zamku w Karłowicach, czy też zwiedzanie siedzib TVP 3 Opole i Radia Opole oraz dni otwarte w Filharmonii Opolskiej i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu umożliwiające poznanie tych instytucji „od kuchni”.  Koordynacją EDD w województwie opolskim zajmuje się Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, który również koordynuje EDD w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Oprac. Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte