Brzeg – Ogólnopolską Stolicą Praw Dziecka

Autor Obywatelski

Z młodzieżowym przyimg_7013-752x500tupem, dziecięcą radością, szkolnym humorem i prawdziwym kunsztem aktorskim. Tak wyglądała i brzmiała finałowa gala w Brzeskim Centrum Kultury podsumowująca kilkanaście dni poświęconych prawom dzieci oraz młodzieży. W tym roku, za sprawą Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka nasze miasto zostało Ogólnopolską Stolicą Praw Dziecka, otrzymując prawo i przywilej zorganizowania wielu wydarzeń związanych z dziećmi i młodzieżą. A data jest nieprzypadkowa, bowiem przypadający na 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, miał miejsce właśnie w niedzielę i to w Brzegu!Gospodarzaimg_7001mi gali byli eksperci Rzecznika Praw Dziecka, autor programu Profilaktyka a Ty, inspektor policji Grzegorz Jach oraz znana psycholog dziecięca, Superniania Dorota Zawadzka. Na widowni poza organizatorami-Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem i Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, obecna była także Prezydent Świdnicy (poprzedniego gospodarza wydarzenia ODPD), Beata Moskal-Słaniewska oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa. Przyjechali także goście z Oławy z Burmistrzem Tomaszem Frischmannem na czele, miasta gdzie Marek Michalak spotykał się z dziećmi w ramach ODPD. Widownia wypełniona była po brzegi dziećmi, młodzieżą i rodzicami.

Rewelacyjnie wypadła premiera spektaklu „Sekret” w reżyserii Grzegorza Jacha z udziałem naszej brzeskiej młodzieży, ich rodziców i przyjaciół. Temateimg_6899m spektaklu była profilaktyka uzależnień. Artystyczny pokaz kunsztu dała także Paulina Rutowicz i jej tancerze.

Miłym akcentem było także uhonorowanie znanej w regionie działaczki na rzecz osób niepełnosprawnych, instruktorki tanecznej, harcmistrz Heleny Wąchały. Mało kto nie zna druhny Heleny, jej „Nieprzetartego Szlaku” (inicjatywy pomocy osobom niepełnosprawnym). Za ponad 40-lenią pracę na rzecz środowiska dzieci i młodzieży, druhna otrzymała medal od Marka Michalaka. Specjalne podziękowania w postaci medali dostały także miasta Brzeg i Świdnica.

W podsumowującym przemówieniu Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dziękował wszystkim ekspertom biura Rzecznika Praw Dziecka za przyjazd do naszego miasta i pracę z naszymi najmłodszymi mieszkańcami. Specjalne podziękowała otrzymał także Marek Michalak, który do biura w Warszawie zawiózł grafikę przedstawiająca ratusz.

-Proszę pamiętać o nas, tych wspaniałych chwilach, jakie dostarczyliście naszym mieszkańcom i mam nadzieję, że będzie to początek dobrej współpracy – mówił Jerzy Wrębiak.

Minister Michalak zapewniał, że nie zapomni o Brzegu. Przez rok nasze miasto jest bowiem Stolicą Praw Dziecka.

-Macie Państwo w Brzegu duży potencjał. Kiedy rywalizowaliście z innymi miastami o prawo organizacji święta wszystkich polskich dzieci, od razu wytypowaliśmy Was, jako pewniaków, że zrobicie to dobrze. Zrobiliście to bardzo dobrze, a wręcz perfekcyjnie. Widać, że w Brzegu dzieci i młodzież to nie jakiś tam brzeg wielu spraw, ale zawsze pierwsze sprawy z brzegu. Gratuluje Panie Burmistrzu takich mieszkańców i dzieci oraz młodzieży – mówił Marek Michalak.

um brzeg, oprac. W.S

 

Komentarze są zamknięte