Kędzierzyn-Koźle: ruszają bezpłatne badania mieszkańców na obecność benzenu

Autor Obywatelski

Właśnie ruszają zbenzen_5apowiadane przez prezydent miasta Sabinę Nowosielską bezpłatne badania profilaktyczne na zawartość fenoli u mieszkańców. Gmina rozstrzygnęła konkurs na ich wykonawcę. Osoby narażone na długotrwałe oddziaływanie benzenu mogą sprawdzić, czy groźna substancja znalazła się w ich organizmach. Wystarczy dać do przebadania próbkę moczu.

Z badań może skorzystać każdy mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla zameldowany na pobyt stały lub czasowy powyżej roku (na co najmniej 12 miesięcy przed wykonaniem badania). Wykonuje je Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Badanie polega na pobraniu próbki moczu oraz jego analizie pod kątem obecności fenoli, które gromadzą się w organizmie w wyniku długotrwałego narażenia na wysokie stężenia benzenu. Wyniki badań pozwolą na ocenę wpływu benzenu na stan zdrowia mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Materiał do badań trzeba dostarczyć do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przy ul. Roosevelta 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 14.00 lub do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Harcerskiej 11, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00.

Badania są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji.

um kędzierzyn-koźle

Komentarze są zamknięte