„Jeśli uratowałeś jedno dziecko, to tak, jak byś uratował cały świat” [fotorelacja]

Autor Obywatelski1

14567424_653036824863128_683924235109867660_o

W Studenckim Centrum Kultury odbyło się dzisiaj (tj. 10.10) seminarium połączone z debatą na temat okien życia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. „Niezależna Gazeta Obywatelska”.

Wśród prelegentów znaleźli się dr Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Telewizji Republika, dr Błażej Kmiecik, prawnik fundacji Ordo Iuris, ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek oraz siostra Ewa Jędrzejak z Zakonu Sióstr Boromeuszek z Wrocławia.

Pierwsza część składała się z wystąpień zaproszonych gości, którzy mówili o swoich doświadczeniach związanych z instytucją, jaką jest okno życia.

Siostra Ewa Jędrzejak, przy której zakonie działa takie okno, opowiedziała, jak jest ono wykonane od strony technicznej, a także jak wyglądają procedury w przypadku znalezienia w nim dziecka. Siostra Ewa podkreślała, że oprócz okien życia Kościół stara się pomagać rodzicom na różne sposoby, m.in. poprzez organizowanie szkół rodzenia i akcje typu Bank Niemowlaka czy Klub Mam.

okno_zycia_a3-724x1024

Plakat wydarzenia

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk w swoim wystąpieniu zaznaczał, że oddanie dziecka do okna życia powinno być tylko i wyłącznie ostatecznością. Według duchownego, który sprawuje posługę kapłańską w Szczecinie, instytucja okna życia powinna być jednym z wielu elementów obrony życia.

Redaktor Tomasz Terlikowski przekornie podkreślał, że okno życia w sensie filozoficznym narusza prawa człowieka, bo uniemożliwia dziecku poznanie w przyszłości jego biologicznych rodziców. Jednak z tego samego punktu widzenia — jak dodał publicysta — w podobnej sytuacji mogą znaleźć się dzieci pochodzące z zapłodnienia in vitro.

Według redaktora naczelnego Telewizji Republika najlepszym rozwiązaniem dla rodzica, który nie chce wychowywać swojego dziecka, jest zrzeczenie się praw rodzicielskich jeszcze w szpitalu. Tomasz Terlikowski zwrócił uwagę także na to, że olbrzymim światowym problemem jest proceder aborcji, który w ciągu dwóch lat pochłania tyle istnieć, ile zginęło osób podczas II Wojny Światowej.

Z kolei ostatni prelegent, dr. Błażej Kmiecik, zauważył, że pomimo wielu różnic ideowych, polskie media i środowiska konserwatywne i liberalne w kwestii okien życia mają podobne, pozytywne zdanie.

Druga część spotkania poświęcona była debacie z publicznością. Dr Terlikowski wyjaśniał, na czym polega spór pomiędzy konserwatystami i liberałami w kwestii tego, od kiedy życie ludzkie powinno znajdować się pod ochroną prawa. Pierwsi uważają, że życie należy chronić z samego faktu, że dana istota należy do gatunku ludzkiego. Drudzy, zdaniem Terlikowskiego, uważają, że życie człowieka podlega ochronie dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z osobą ludzką.

Ksiądz Kancelarczyk stwierdził, że w Polsce mamy do czynienia z „rozwiniętym systemem zabijania dzieci z zespołem Downa”. Zdaniem kapłana okno życia może być rodzajem alternatywy wobec zabiegu aborcji, jednak — jak jeszcze raz podkreślał — oddanie dziecka do okna życia powinno być ostatecznym krokiem podjętym przez matkę.

14681069_653035851529892_1330413175240318813_oSiostra Ewa nie zgodziła się ze stwierdzeniem dr Błażeja Kmiecika, który powiedział, że w przypadku aborcji kobieta nie przechodzi aż takiej żałoby, jak przy oddaniu dziecka do okna życia. Według siostry matki dokonujące aborcji również cierpią z powodu utraty dziecka.

Głos w debacie zabierali też przedstawiciele opolskiego episkopatu i Rady Miasta, którzy wyjaśniali, dlaczego do tej pory okno życia w Opolu nie powstało. Mówili także, jakie kroki podjęli, by pomagać rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji, i w jakim kierunku należy zmierzać, żeby system pomocowy udoskonalić.

Z kolei red. Zbigniew Górniak z Radia Opole powiedział, że nie rozumie oburzenia niektórych środowisk politycznych i medialnych, które krytykowały pomysł debaty na temat okien życia.

Na seminarium i debacie zabrakło zaproszonych prof. Bogdana Chazana i dr. inż Antoniego Zięby.

Jakub Górka

zdj. Grzegorz Krukowski

  1. Anaja
    | ID: bcfcf0a1 | #1

    Mam nadzieję, że doczekamy się w końcu okna życia w naszym regionie.
    A tymczasem aborcjoniści walczą z radomskim oknem Caritasu: http://www.pch24.pl/aborcjonisci-nie-znaja-granic–wypuscili-falszywke-uderzajaca-w-okno-zycia-caritas,46592,i.html

Komentarze są zamknięte