Trzy lata bez zawieszenia za korupcję w wymiarze sprawiedliwości?

Autor Obywatelski1

Minimum trzy lata wię7d3ktkqturbxy8xzjmxzgewnjhimte1y2jhnzyynjy5mgu0ymiwmdrkmi5qcgvnk5udamynzrk1zqqfkwxnaxtnabyvb9kyl3b1bhnjbxmvturbxy8xndbimwnmztdmmgfjntjlzgmwmtbknza5nzhlodrizs5wbmcawgazienia, bez możliwości zawieszenia kary, grozić ma sędziom, prokuratorom i ławnikom, którzy przyjmą korzyść majątkową o znacznej wartości – wynika z projektu nowelizacji kodeksu karnego.Zmiany w prawie przygotowane w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę mają zapobiec korupcji wśród sędziów, prokuratorów i ławników, a w przypadku udowodnienia przypadków przyjęcia korzyści majątkowej pozwolić na surowe kary. A te mają być orzekane bez możliwości zawieszenia.
„Sędzia, ławnik, prokurator, który w związku z postępowaniem toczącym się na podstawie ustawy, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3” – czytamy w projekcie ustawy, który został już przesłany do konsultacji międzyresortowych, a wkrótce ma stanąć na Radzie Ministrów.

– Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę – podkreślał w połowie lipca Ziobro.
– Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu – zapowiadał prokurator generalny.

  1. Leon
    | ID: b96d7776 | #1

    Panie Ministrze życzę determinacji w tej ciężkiej pracy, a przede wszystkim zdrowia. Trzeba ten rynsztok wyczyścić i zaprowadzić porządek.

Komentarze są zamknięte