Od dziś podatek handlowy

Autor Obywatelski

Dziś w życie w-pOktkpTURBXy8yMDk2ODQ1MDY0MGNmZTIyZjlmOTNiYTBkYWE4ZWNmMS5qcGeTlQMAIs0D580CMZMFzQMUzQG8lQfZMi9wdWxzY21zL01EQV8vMTQwYjFjZmU3ZjBhYzUyZWRjMDEwZDcwOTc4ZTg0YmUucG5nAMIAchodzi nowa danina. 1 września zaczyna obowiązywać ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek handlowy. Według założeń rządu, w 2017 roku podatek przyniesie budżetowi 1,6 mld zł. wpływów.

Jak informował szef resortu finansów Paweł Szałamacha, we wstępnym projekcie budżetu na 2017 r. rząd założył, że wpływy z tego podatku wyniosą 1,6 mld zł. Jego zdaniem jest to poziom „bezpieczny”, zaplanowany z „konserwatywnym podejściem”.

Szałamacha wyjaśniał, że podatek jest tak skonstruowany, że gdyby część sieci handlowych chciała „zagrać nie fair” i przenieść podatek w cenach na konsumentów, to otwiera się przestrzeń konkurencyjna „na mniejszych podatników”. „Oni będą mogli wówczas wygrywać” – przekonywał.

Podpisana pod koniec lipca przez prezydenta ustawa wprowadza dwie stawki podatku od handlu – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł.

źródło: pap

Komentarze są zamknięte