KRD: hurtownie spożywcze zadłużone po uszy

Autor Obywatelski

Jak wynika z 7SOktkpTURBXy9hZGUzZmMxNzNkNjQwZjM2YjZiMjRmNjFhYjZlM2RiOC5qcGeTlQMAzP3NBsHNA8yTBc0DFM0BvJUH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzE0MGIxY2ZlN2YwYWM1MmVkYzAxMGQ3MDk3OGU4NGJlLnBuZwDCAAraportu Krajowego Rejestru Długów hurtownie spożywcze toną w długach. Deflacja, ostra konkurencja i wojna cenowa powoduje, że hurtownie spożywcze zalegają swoim wierzycielom 186 mln zł. Krajowy Rejestr Długów informuje, że jest to aż o 73 mln zł więcej niż w sierpniu ubiegłego roku.

KRD zwraca uwagę w przekazanej informacji, że wchodzący w czwartek w życie podatek od sprzedaży detalicznej może dodatkowo pogorszyć ich sytuację. Obecnie w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA dopisanych jest 3697 firm trudniących się hurtową sprzedażą produktów spożywczych. To o 365 firm więcej niż przed rokiem. Na jedno wpisane na listę dłużników przedsiębiorstwo przypada średnio 50 tys. zł do zapłaty. Rekordzista to firma z województwa małopolskiego, która ma do oddania swoim wierzycielom ponad 15 mln zł – informuje KRD.

„Największymi wierzycielami hurtowni spożywczych są banki, fundusze sekurytyzacyjne oraz firmy windykacyjne, którym sektor zalega prawie 100 mln zł, co stanowi 54 proc. wartości wszystkich zobowiązań. Przedsiębiorstwa z tej branży bardzo często nie płacą również innym firmom trudniącym się handlem. Sektor handlowy dopisał do KRD BIG 1,2 tys. zobowiązań na kwotę ponad 39 mln zł. Trzecim z kolei wierzycielem hurtowni spożywczych są producenci żywności, którym 729 hurtowni ma do oddania ponad 23,5 mln zł, a to oznacza, że co ósma zadłużona hurtownia nie płaci producentom za sprzedaż ich towarów” – czytamy w informacji KRD. W najgorszej sytuacji, według KRD, są firmy zajmujące się sprzedażą hurtową mięsa – zalegają swoim wierzycielom ponad 54 mln zł. „Hurtownicy trudniący są sprzedażą owoców i warzyw również borykają się z problemem braku płynności finansowej – są wpisani do KRD BIG na prawie 47 mln zł. Kiepsko radzą sobie również hurtownie napojów, głównie tych alkoholowych – mają do oddania łącznie prawie 27,5 mln zł” – zaznacza KRD.

z raportu KRD

 

Komentarze są zamknięte