Piła: Bronisław już nie „honorowy”

Autor Obywatelski

Dyskusja pobrane bronekwokół słuszności przyznania byłemu prezydentowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piły rozgorzała po wizycie w mieście autora książki „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” Wojciecha Sumlińskiego. Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że należy rozważyć jego odebranie, jednak dopiero po zmianie rady miasta, w której obecnie dominuje Platforma Obywatelska.
Wszystko zaczęło się od wpisu na prywatnym profilu na Facebooku posła PiS z okręgu Piły. Jeden z użytkowników zaproponował w komentarzu, aby Bronisław Komorowski stracił tytuł honorowego obywatela. Marcin Porzucek w odpowiedzi przyznał, że: „Należy się nad tym zastanowić, jeżeli zarzuty wobec współpracy prezydenta z różnymi, niekoniecznie pozytywnymi siłami by się potwierdziły”. Swoje zdanie podtrzymuje.

Nie odcinam się od tej wypowiedzi, jeszcze raz mógłbym powiedzieć to samo. Jest to kwestia do dyskusji. Myślę, że oczekiwania, jakie były stawiane kilka lat temu, kiedy ta decyzja zapadła, były duże. Niestety tej zgody, która miała budować, jak głosiło główne hasło Bronisława Komorowskiego w wyborach, już nie ma. Były prezydent bardziej dzieli niż łączy – mówi Marcin Porzucek.
Podkreśla także, że zarzuty przedstawione wobec byłego prezydenta w książce Wojciecha Sumlińskiego powinny zostać wyjaśnione. Jeżeli się potwierdzą, będzie to kolejną przesłanka, aby cofnąć przyznanie tytułu honorowego obywatela Komorowskiemu. Autor „Niebezpiecznych związków Bronisława Komorowskiego” wskazuje m.in. na powiązania byłego prezydenta RP z mafią oraz tajnymi służbami. Jednak chodzi nie tylko o przeszłość – również obecne działania polityka spotkały się z krytyką posła PiS.
Bronisław Komorowski jest jednym z liderów antydemokratycznej opozycji. Nie chce pogodzić się z porażką, jeszcze na początku 2015 roku lekceważąco odnosił się do swojego głównego kontrkandydata Andrzeja Dudy. Teraz stara się znaleźć dla siebie miejsce – wyjaśnia Marcin Porzucek.
Decyzja w sprawie przyznania Bronisławowi Komorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piły została podjęta w 2013 roku. Za tym postulatem opowiedziało się większość radnych, również Prawa i Sprawiedliwości. Jednak jak podkreśla Marcin Porzucek, stało się tak tylko ze względu na porozumienie PO z PiS zawarte trzy lata wcześniej.

 oprac: W.S

Komentarze są zamknięte