Czy Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa? [dyskusja]

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jerzy Łysia w rozmowie z Ks. Klichtą w towarzystwie kolegów z OSPN fot. NGOKlub dyskusyjny Luboszycka 1a w Opolu przy ulicy Luboszyckiej 1a/2 zaprasza we wtorek 5 lipca o godz. 18.00 na spotkanie: czy potrzebna jest w Polsce elektrownia atomowa? W załączeniu tekst wprowadzający do tematu:

Czy Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa?

Moim zdaniem nie powinniśmy w tak nierozważny sposób marnować pieniędzy. Przeciwko przemawiają następujące argumenty:
1.Wysokie koszty tej metody produkcji energii
◾Koszt budowy jest wysoki ze względu na konieczność zakupu za granicą zarówno dokumentacji jak i większości elementów konstrukcyjnych
◾Zapewnienie bezpiecznej pracy reaktorów atomowych jest zdecydowanie kosztowniejsze niż w przypadku innych źródeł energii.
◾Koszt zapewnienia bezpiecznego składowania odpadów powstałych w reaktorach przez okres 100000 lat jest trudny do wyliczenia

Łącznie wszystkie koszty istnienia i pracy takiej elektrowni nie mogą być obecnie pokryte zyskami ze sprzedaży wyprodukowanej energii. W przeszłości budowano takiego rodzaju elektrownie o konstrukcjach znacznie mniej bezpiecznych, a więc tańsze. Także składowiska odpadów na których znajduje się znaczna część tych dotychczas „wyprodukowanych” nie spełniają obecnie obowiązujących norm, a więc nie były tak kosztowne. Incydenty, a zwłaszcza katastrofy w elektrowniach atomowych spowodowały znaczny wzrost świadomości społecznej w tej dziedzinie, a w rezultacie kolejne zaostrzenia rygorów bezpieczeństwa jakim podlegają tego rodzaju konstrukcje. Wszystko to musi skutkować znacznym wzrostem kosztów. Budowana od dłuższego czasu w Finlandii elektrownia atomowa jest źródłem problemów finansowych i technicznych między innymi z powodu zmian przepisów bezpieczeństwa.

Plany budowy elektrowni w Wielkiej Brytanii utknęły na etapie poszukiwania „sponsora”, który zechciałby pokryć różnicę pomiędzy kosztami produkcji energii w tej elektrowni, a jej ceną rynkową.

Dla porównania:
◾– węgierska elektrownia atomowa w Paks po rozbudowie za cenę 10- 13 mld euro osiągnie moc 2,4 GW (za: http://biznesalert.pl/rosna-koszty-rozbudowy-wegierskiej-elektrowni-jadrowej/ )
◾elektrownia węglowa Opole po rozbudowie za cenę 11 mld złotych osiągnie moc 3,2 GW
2.Niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem takiej elektrownia

Prawidłowo zbudowana i eksploatowana elektrownia jest oczywiście bezpieczna i nieszkodliwa. Jednak fakty pokazują, że nie wszystkie one są zbudowane, a zwłaszcza eksploatowane prawidłowo. W czasie awarii ujawniają się straszliwe różnice pomiędzy elektrowniami konwencjonalnymi, a atomowymi.

W Czernobylu na skutek wady systemu sterowania reaktorem nastąpił wybuch (chwilowy nadmierny wzrost mocy) który kosztował tysiące ludzi, śmierć, a miliony, utratę zdrowia..

W Fukuschimie wstrząs sejsmiczny spowodował awarię systemów sterowania, a konsekwencji stopienie się rdzeni trzech reaktorów. Do dziś sytuacji nie opanowano i nie wiadomo kiedy się to uda. Ilość ofiar śmiertelnych podobnego rzędu (dziesiątki tysięcy)

3. Utrata niezależności energetycznej na rzecz kraju dostarczającego paliwo jądrowe.

Jacek Bezeg

Komentarze są zamknięte