Marszałek moralnie pogubiony?

Autor Obywatelski3

Do redaandrzej bułakcji ngopole.pl wpłynął list. Anonim. Podobno żadne medium na Opolszczyźnie nie odważyło się go opublikować. My się odważymy. Sprawa dotyczy Opolskiego Związku Piłki Nożnej, marszałka Andrzeja Buły i Tomasza Garbowskiego, który po wojażach w Sejmie RP szuka swojego miejsca w życiu publicznym. Jeszcze kilka lat temu nie miałby problemu ze znalezieniem odpowiedniej (czyt. wysokopłatnej posady) pracy. Dziś skompromitowani „towarzysze” z SLD nie mają już takich możliwości jak kiedyś. Ale od czego są znajomi? Oto treść korespondencji.

„Piszę ten list jako działacz piłkarski z długoletnim stażem, głęboko zaniepokojony patologicznymi wydarzeniami ostatnich tygodni jakie mają miejsce w związku z wyborami prezesa Opolskiego Związku Piłki Nożnej (zaplanowane w końcówce czerwca 2016).

Niestety wiele faktów wskazuje, że Marszałek Województwa Opolskiego, Przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, nadużywa swojej pozycji samorządowej i politycznej dla realizacji partykularnych celów, wspierając byłego już posła i członka SLD – Tomasza Garbowskiego, angażując się bardzo mocno w wybory OZPN.

Postaram się w kilku słowach przedstawić z czego wynika mój niepokój i co chcę podkreślić, niepokój wielu działaczy. Chcemy pozostać anonimowi z uwagi na jedną zasadniczą kwestię – Marszałek dzieli ogromne środki na sport w województwie i nie mamy zamiaru się narażać, bo może to skutkować odebraniem często i tak jedynych i niskich dotacji na naszą działalność.

1. Sprawa najbardziej uderzająca – jak to możliwe, że Marszałek Województwa Opolskiego bierze aktywny udział w wyborach na prezesa OZPN będąc delegatem wyborczym klubu LZS PROŚLICE? Jak ten fakt ma się do sytuacji w której do Marszałek Buła dzieli pieniądze na sport w województwie przyznając dotacje Ludowym Zespołom Sportowym? LZSy – w tym LZS Proślice – są beneficjentami konkursów organizowanych przez Marszałka. Łatwo to sprawdzić: Punkt 33.

http://opolskie.pl/docs/rozstrzygniecie_konkursu_8.pdf

Jak człowiek, który dzieli kasę na sport może być jednocześnie reprezentantem jednego z klubów sportowych? To kompletna kolizja i działanie mocno nieetyczne.

2. Marszałek odbywał wspólnie z Tomaszem Garbowskim, wówczas jest politykiem SLD (rzucił legitymacją), spotkania z samorządowcami w naszym województwie. Jedno z takich spotkań na których lobbował kandydaturę Garbowskiego odbyło się w Głogówku. Przerażeni samorządowcy interweniowali w lokalnych klubach aby głosować za jedynym słusznym kandydatem, bo tak radzi Marszałek Województwa! (Pewnie dziennikarzom łatwo będzie ustalić czy takie spotkanie miało w ostatnich tygodniach miejsce i jak tłumaczy je marszałek pod kątem obecności byłego posła – miało to miejsce jeszcze zanim go zatrudnił!)

3. Niedługo po tym jak Garbowski rzuca legitymacją partyjną SLD zostaje szybko zatrudniony w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji – oczywiście przez Marszałka Bułę!

http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35114,19997260,tomasz-garbowski-bedzie-pracowal-w-regionalnym-centrum-rozwoju.html

Kompletny przypadek? Niestety wygląda to na konsekwencję w działaniu – bo byłego posła, nikt na publiczne stanowisko nie chce zatrudnić a sam do uczciwej pracy się nie bierze. Rozpaczliwie poszukuje synekur, jakie miał w zwyczaju pobierać za aprobatą swoich skompromitowanych i skazywanych prawomocnymi wyrokami za korupcję przyjaciół z okresu afer w Opolu.

4. Środowisko piłkarskie na Opolszczyźnie daje coraz większy upust frustracji związany z postępowaniem Marszałka Województwa Opolskiego. Przykłady? Chemik Kędzierzyn-Koźle na swoim profilu Facebook zamieścił niedawno taki oto wpis:

„Żenująca opolska rzeczywistość:
Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego wspiera Tomasza Garbowskiego – kandydata na Prezesa OZPN, agitując wśród samorządowców, obiecując ogromne wsparcie finansowe ze środków publicznych, aby wsparli w wyborach jego kolegę polityka. Czy o politykę chodzi w sporcie?”

Jak daleko w patologicznych działaniach mają się jeszcze posunąć panowie Buła i Garbowski aby media zwróciły uwagę i napiętnowały takie postawy? Czy tym powinien zajmować się aktualnie przewodniczący największej partii opozycyjnej w regionie? Lobbowaniem za byłym, przegranym posłem SLD wykorzystując i narażając na szwank swoją pozycję? Wygląda to wszystko na paskudne nadużycie władzy.
Obrzydliwe!

Wiele z przedstawionych tu faktów i wątków można łatwo zweryfikować. Do czasu kiedy Marszałek Województwa działa w taki sposób a media milczą – MY działacze klubów piłkarskich na Opolszczyźnie – nie ujawnimy swoich personaliów. Nie chcemy żeby Marszałek Buła mścił się na nas i ucinał dotacje! Takie groźby pod adresem klubów które nie zadeklarowały poparcia dla Garbowskiego już padały! Czas z tym skończyć!”

Jedno wiem na pewno. Polityka i sport gdy idą w parze, to nie wróży to nic dobrego. Jeżeli chodzi o „lobbowanie” pana marszałka to może on to czynić, bo póki co lobbing nie jest karalny. Jeżeli chodzi o aspekt moralny to już inna sprawa, zwłaszcza gdy chodzi o lobbing wobec osoby z konkurencyjnej partii. Kto wie czy nie powinien się tym zając sąd koleżeński PO. Tylko ciekawe kto zgłosi taki wniosek, wobec przewodniczącego Buły? A sam Garbowski pewnie przydałby się Platformie w nadchodzących wyborach samorządowych bądź parlamentarnych. Wszak to partia w tzw. odwrocie i jej członkowie (ci z pierwszych stron gazet lokalnych) to tzw. zgrane karty. A obaj panowie znają się doskonale choćby z meczy piłkarskich. Marszałek Buła do niedawna był prezesem MKS Kluczbork (do dziś jest w nim „szarą eminencją” – dop.aut.) a Tomasz Garbowski był nie do końca spełnionym sędzią piłkarskim, który wielokrotnie prowadził mecze rywali MKS-u Kluczbork w I lidze piłkarskiej. Obaj panowie znają się więc doskonale.

Wiktor Sobierajski

 1. Anonim
  | ID: 89f6ae25 | #1

  Przecież to bzdura. Była nigdy nie był w SLD.

 2. Kibic
  | ID: e844910d | #2

  „Pogubiony” to mało powiedziane. Teraz skupił się na dofinansowaniu ze środków publicznych całego oświetlenia na stadionie miejskim w Kluczborku na tzw. ekspresowej ścieżce.

 3. Krystyna
  | ID: edcb2ec1 | #3

  A jak to ma sie do znajomych i rodziny posła Jakiego?

Komentarze są zamknięte