380 tysięcy zł, to roczny koszt utrzymania Schroniska dla Zwierząt w K-Koźlu

Autor Obywatelski1
Lekarz weterynarii Magdalena Żuchora z nowym podopiecznym kędzierzyńskiego schroniska.

Lekarz weterynarii Magdalena Żuchora z nowym podopiecznym kędzierzyńskiego schroniska.

We wtorek udaliśmy się z niezapowiedzianą wizytą do Schroniska dla Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu. Wobec nieobecności kierownika schroniska Grażyny Hamali, która akurat wyjechała w sprawa służbowych, w rolę gospodarza wcieliła się lek. weterynarii Magdalena Żuchora, która na co dzień opiekuje się psiakami z kędzierzyńskiego schroniska. Przy okazji zdradziła nam trochę sekretów ze swojej pracy. – Praca weterynarza nie jest lekka. Ostatnio wraz z jedną z pań włożyłyśmy na stół operacyjny 40-kilogramowego pieska, który przeszedł operację kastracji. Wszystko skończyło się pomyślnie.

Obecnie w schronisku znajduje się ok. 60 psów, które czasami chorują. Wszystkie są sukcesywnie szczepione na choroby zakaźne i wściekliznę. Wszystkie zwierzęta z niecierpliwością czekają na adopcję, chociaż dla nich to także trudny czas. – Wkrótce odwiedzi nasze schronisko behawiorystka z Opola, która zacznie pracować z naszymi psiakami, bo przeprowadzka psa do nowego otoczenia, to dla niego ogromny stres – mówiła nam Magdalena Żuchora lekarz weterynarii.

Warto dodać, że kędzierzyńskie schronisko ma nowego kierownika. Jest nim Grażyna Hamala, która została wybrana w konkursie na to stanowisko. Jak poinformował nas Stanisław Węgrzyn dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych administrujący schroniskiem, pani Grażyna znakomicie wywiązuje się ze swojej roli, bowiem wcześniej przez dwa lata była wolontariuszką i doskonale zna specyfikę pracy w tej instytucji. Ponadto jest pasjonatką, a takim ludziom praca ze zwierzętami wychodzi najlepiej.

Zapytaliśmy dyrektora Węgrzyna ile kosztuje roczne utrzymanie schroniska? – Około 380 tysięcy zł., przy założeniu, że karmę dostajemy, jako darowiznę. Dzięki naszym darczyńcom, którym przy okazji dziękuję, pozyskujemy mięso, kaszę, makarony i inne produkty. Kupujemy tylko warzywa, by posiłki dla naszych podopiecznych były bogatsze w witaminy – mówił nam dyr Węgrzyn.

Warto wspomnieć, że kędzierzyńskie schronisko czynne jest w określonych godzinach przez siedem dni w tygodniu. – Nieczynne jest tylko w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych i w Nowy Rok – dodał dyrektor MZBK w Kędzierzynie-Koźlu Stanisław Węgrzyn.

Tekst i Foto: Wiktor Sobierajski

  1. witka
    | ID: d502b340 | #1

    Cieszę się,że pan Węgrzyn docenia zaangażowanie i pracę jaką wykonuje nowa pani kierownik dla zwierzaków ze schroniska.Widać,iż jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.Jest przekonana,że schronisko będzie miało nową,lepszą jakość ,a zwierzakom z każdym dniem będzie się tam żyło coraz lepiej.Bardzo dobra zmiana!Panu Dyrektorowi gratuluję właściwego wyboru.

Komentarze są zamknięte