X Targi Pracy i Edukacji w Kędzierzynie-Koźlu: oferta była bogata

Autor Obywatelski

Plik 07.04.2016, 21 15 32W gościnnym II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się X Targi Pracy i Edukacji, których celem było zapoznanie młodzieży z nowymi formami zatrudnienia, ofertami pracy oraz szeroką ofertą edukacyjną szkół i uczelni. Dużą frekwencję zapewnili uczniowie kędzierzyńsko-kozielskich szkół, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Organizatorem przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu, Starostwo Powiatowe i Komenda Wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy w Opolu. Targi były okazją nie tylko do znalezienia pracy, ale i zapoznania się z tym, co gimnazjalistom oferują szkoły średnie. Swoje oferty zaprezentowały także uczelnie nie tylko z Opolszczyzny.

Violetta KośMałgorzata Cisowska z KPP w Kędzierzynie-Koźlu

Violetta KośMałgorzata Cisowska z KPP w Kędzierzynie-Koźlu

Naszą wizytę w hali sportowej II LO rozpoczęliśmy od rozmowy z panią Alicją Kunicką z kancelarii prawnej Consulta, bowiem dzisiejszy rynek pracy wymaga od młodych ludzi znajomości podstawowych praw i obowiązków pracowniczych. – Moim zadaniem jest dzisiaj pomoc prawna przedsiębiorcom jak i pracownikom, bowiem prawo pracy jak i inne uwarunkowania prawne związane z zatrudnianiem pracowników trochę się zmieniły i zmieniają. Od 1 stycznia weszły w życie istotne zmiany w prawie pracy. Zmieniła się wysokość najniższego wynagrodzenia. Zmieniły się też przepisy dot. zatrudnienia pracowników. Teraz pracodawcom opłaca się zatrudniać pracowników na tzw. umowę o pracę, bo umowy cywilno – prawne także zostały obciążone dodatkowymi składkami. W dniu dzisiejszym pomagam młodym ludziom przekazać, aby zawsze czytali umowę o pracę, aby umowa miała w swojej treści klauzule zabezpieczające ich prawa i która powinna być zawsze zawarta na piśmie, tak aby wejście na rynek pracy było dla nich przyjemne i nie wiązało się z kłopotami – mówiła nam Alicja Kunicka z kancelarii prawnej Consulta.

Kolejnym naszym rozmówcą była przedstawicielka sieci sklepów DINO,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wojsko na targach pracy

bardzo mocno stawiających na rozwój i poszukująca ciągle nowych pracowników. – Obecnie mamy 520 marketów w całej Polsce. Poszukujemy pracowników na stanowiska kasjer sprzedawca, oraz zastępca i kierownik marketu. Nawet na stanowiska kierownicze nie wymagamy doświadczenia, z tego względu, że oferujemy szkolenia, które pozwalają nam przeszkolenie pracownika według standardów obowiązujących w firmie. Ekspansja naszej firmy jest w tej chwili bardzo duża, także na Opolszczyźnie. Na stanowisku kasjer-sprzedawca oferujemy podstawową płacę minimalną, ale mamy system premiowy skonstruowany tak, że nawet „na kasie’ można zarobić bardzo przyzwoite pieniądze – mówiła nam Ewelina Szymańska specjalista ds. rekrutacji sieci sklepów DINO.

Sporym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się stoiska zorganizowane przez wojskową Komendę Uzupełnień z Koźla, gdzie można było uzyskać kompleksową informację na temat przepisów oraz wymagań związanych z zawodową służbą wojskową. Porucznik Marcin Szewczak udzielał także informacji na temat służby w 10. Opolskiej  Brygadzie Logistycznej im. płk. Piotra Wysockiego i innych uczelni wojskowych na terenie całego kraju.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Powiatową Komendę Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Tutaj na pytania młodzieży odpowiadała Violetta Kościukiewicz specjalista ds, kadr i szkolenia KPP w Kędzierzynie-Koźlu oraz mł, asp Małgorzata Cisowska, która nie tak dawno sama rozpoczynała karierę w Policji. – Służba w Policji nie jest łatwa i dlatego nie każdy może zostać policjantem. Trzeba posiadać pewne predyspozycje do tego zawodu. Przede wszystkim trzeba

przejść testy psychomotoryczne i być w pełni sprawnym psychicznie i fizycznie – mówiła Violetta Kościukiewicz. Należy też mieć tzw. czystą kartotekę. – Swoją służbę zaczynałam od ogniwa patrolowo – interwencyjnego, czyli patrole na mieście, interwencje domowe, później pracowałam w ruchu drogowym a teraz pracuję w zespole ds. nieletnich, czyli wszelka pomoc ludziom w rodzinach patologicznych. Praca sprawia mi dużą satysfakcję i proszę mi wierzyć, że gdybym jeszcze raz miała podejmować decyzję o swojej przyszłości, także zostałabym policjantką – mówiła nam mł. asp Małgorzata Cisowska z KPP w Kędzierzynie-Koźlu.

– Wcale nie wyręczmy PUP z zajmujemy się pośrednictwem pracy a PUP tworzą bazy bezrobotnych, którzy dzięki nam Często współpracujemy z PUP. W tej chwili na tych targach poszukuję kandydatów do pracy w zawodach technicznych, ślusarzy, mechaników, elektromechaników ale także pracowników niewykwalifikowanych tzw. pracowników produkcyjnych. Ciekawostką jest fakt, że szukam także protetyków. Opolszczyzna jest specyficzna, brakuje specjalistów, ponieważ młodzież jest teraz odważna nie boi się ryzyka i często wyjeżdża „na zachód”, bo tam zarobki są nie porównywalne do tych proponowanych w Polsce – mówiła nam koordynator zasobów ludzkich agencji pracy GI Group, także obecna na kędzierzyńsko-kozielskich targach pracy.

Ostatnim stoiskiem, które odwiedziliśmy było stanowisko zorganizowane przez Uniwersytet Wrocławski. – Uniwersytet Wrocławski prowadzi rekrutację na ponad siedemdziesiąt kierunków studiów o różnych obszarach naukowych. Są to studia przyrodnicze, prawnicze, społeczne, techniczne. Proponujemy także studia humanistyczne oraz Mamy także cztery kierunki inżynierskie. Mamy także nowości Są to nowości w specjalizacjach. Największym wzięciem cieszy się teraz chemia i toksykologia sądową. Aż 17 kandydatów na jedno miejsce. Na wszystkie kierunki serdecznie zapraszamy. Mamy specjalne stypendia rektora dla najlepszych naszych studentów, jak również przyznajemy stypendia socjalne dla studentów w gorszej sytuacji materialnej – poinformowała nas sympatyczna pani Agata z Biura Rektora z Zespołu Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podsumowując targi trzeba powiedzieć, że młody człowiek startujący w dorosłe życie naprawdę miał w czym wybierać. Na kolejne targi czekany z niecierpliwością.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte