NGO Brzeg: działania zbrojne, konferencje, inscenizacje

Autor Obywatelski
Miasto Brzeg zaprasza

Miasto Brzeg zaprasza

8 i 9 kwietnia Brzeg będzie areną działań rekonstrukcyjnych, inscenizujących wydarzenia ze słynnej bitwy pod Małujowicami oraz oblężenia Brzegu przez armię króla pruskiego Fryderyka II, których 275 rocznica przypada właśnie w bieżącym roku.

 

Defiladom wojska z muszkietami, potyczkom i inscenizacjom działań zbrojnych w miejskich parkach towarzyszyć będzie specjalna konferencja naukowa poświęcona epoce osiemnastowiecznych wojen śląskich (patrz program poniżej).– Zapraszam wszystkich do udziału w wydarzeniach poświęconych rocznicy bitwy – zachęca Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Staraliśmy się tak zaplanować program imprezy, aby było to wydarzenie nie tylko o walorach naukowych-historycznych, a także rekreacyjnych – dodaje.

Bitwa pod Małujowicami była zbrojnym starciem, które miało miejsce 10 kwietnia 1741 roku między wojskami pruskimi dowodzonymi przez króla Prus Fryderyka II, a austriackimi wojskami dowodzonymi przez Wilhelma Reinharda von Neipperga, podczas I wojny śląskiej zwanej też wojną o sukcesję o tron austriacki. Bitwę wygrały wojska pruskie. Przeciwnik nie został całkowicie rozbity, a sama bitwa stała się początkiem legendy o bitnej pruskiej armii, dobrze wyszkolonej i umiejącej prowadzić działania wojenne.

Szczegółowy program 275. rocznicy bitwy małujowickiej i oblężenia Brzegu na www.brzeg.pl.

(witalis)

 

Komentarze są zamknięte