Gwardia Opole – część II [wywiad specjalny]

Niezależna Gazeta Obywatelska

proporczyk Gwardia OpoleRafał Kuptel osobowością a Gwardia „lokomotywą Okrąglaka

Wiktor Sobierajski: – No to może teraz trochę o sporcie. Przed pierwszą drużyną arcyważne mecze, niestety tylko o utrzymanie w PGNiG Superlidze?

Janusz Maksym: – No niestety, chociaż uważam, że zasłużyliśmy na to aby grać w play-offach o mistrzostwo. Ale to jest sport i mecze o stawkę, które odbyły się ostatnio, w tym najważniejszy z KGHM Zagłębiem Lubin, nie wyszły tak jak powinny. Osobiście mocno wierzę , że nie spadniemy z ligi.

W.S: – Niekwestionowaną osobowością zespołu, jest Rafał Kuptel wicemistrz świata z 2007 roku oraz pięciokrotny zdobywca mistrzostwa Polski z Wisłą Orlenem Płock? Dzisiaj trener Gwardii Opole.

J.M: – Rafał Kuptel zatrudniony został właśnie dlatego, żeby ten zespół utrzymać w lidze a później sprawić, aby grał o wyższe cele. Kontrakt ma do końca przyszłego sezonu.

W.S: – Przed wami spotkanie w Pucharze Polski z Vive Tauron Kielce. Są szanse na sprawienie niespodzianki, bo na razie, w lidze, zespół z Kielc wydaje się być drużyną z innej planety?

J.M: – Patrząc realnie na niespodziankę są raczej małe szanse, ale na pewno nasi zawodnicy nie położą się na parkiecie tak, aby przejechał po nich kielecki walec. Znając ich będą chcieli udowodnić, że są drużyną z możliwościami i całkiem przyzwoitymi umiejętnościami. Pokazał to ostatni mecz z Wisłą Płock.

W.S: – To taki mecz Dawida z Goliatem. Budżet drużyny z Kielc to około 40 mln złotych a tu w Opolu macie kłopot z doliczeniem się 2-3 milionów?

J.M: – No cóż, sądzę, że komentarz jest zbyteczny. Ale jeszcze raz podkreślam postaramy się aby mecz był dobrym widowiskiem i dostarczył emocji kibicom.

W.S – Spodziewał się pan powołań do kadry narodowej dla Antoniego Łangowskiego i Kamila Mokrzkiego?

J.M: – Na pewno spodziewałem się, że w końcu naszych zawodników selekcjonerzy kadry zaczną dostrzegać. Poza tym dla Tolka Łangowskiego to już kolejne powołanie.

W.S: – Bardzo podoba mi się wasza inicjatywa akademia minihandball. Kto był pomysłodawcą projektu?

J.M: – Inicjatywa była po stronie Gwardii i spółki PEGO. Pomysłodawcą był nasz drugi trener Michał Skórski, który miał doświadczenie z Płocka, gdzie taka forma od dawna istnieje.

W.S: – W ilu szkołach podstawowych na terenie Opola odbywają się regularne zajęcia ukierunkowane na piłkę ręczną, w ramach SKS-u? Jak się układa współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego?

J.M: – W Opolu istnieją dwie klasy sportowe o profilu piłka ręczna. W szkołach podstawowych numer 14 i 24. To wszystko jest powiązane z programem rozwoju piłki ręcznej, który funkcjonuje pod egidą ZPRP i MSiT.

W.S: – Zajęcia z najmłodszymi adeptami piłki ręcznej prowadzą również zawodnicy ligowi Gwardii?

J.M: – Byli zawodnicy ligowi Gwardii. Są to Wojtek Aksamit, Maciej Hałupa, który prowadzi drużynę juniorów, natomiast juniorów młodszych Radosław Gęsikowski. Radek nie jest byłym zawodnikiem Gwardii, ale może poszczycić się tytułem najlepszego trenera grup młodzieżowych w Opolu, w [plebiscycie NTO]. Dziećmi zajmuje się p. Ela Szarek, nauczycielka w PSP 24, która ma duże doświadczenie w przygotowaniu młodych kadr szczypiornistów.

W.S: – Dziękuję za rozmowę.

 

Komentarze są zamknięte