Pamięć i Przyszłość

Niezależna Gazeta Obywatelska

UjazdowskiJak poinformował nas Marek Stefan asystent regionalny posła do parlamentu europejskiego Kazimierza Michała Ujazdowskiego podpisana została umowa ws. współprowadzenia wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Podpisali ją wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W 2016 r. MKiDN wesprze działania ośrodka kwotą 3 mln zł, miasto Wrocław – 3,2 mln zł. W przyszłych latach mają być to kwoty odpowiednio: 3 mln 400 tys. zł i 5 mln 300 tys. złotych.

– To ważny i symboliczny powrót do odpowiedzialności państwa za dorobek cywilizacyjny Dolnoślązaków. Bardzo cieszę się, że powrócono do pierwotnej idei, która legła u podstaw powołania Ośrodka”– mówił podczas poniedziałkowej uroczystości europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski, który w roku 2007 jako minister kultury powołał do istnienia Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”. – Tworząc Ośrodek mieliśmy intencję podjęcia szerokich działań, związanych z badaniem i popularyzowaniem trudnej i fascynującej historii ziem, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach państwa polskiego. Pamiętajmy, że to niezwykle ważny element dziejów całego naszego kraju – podkreślił.

Jego zdaniem w pewnych elementach to historia Europy i kształtowania się dzisiejszej Unii Europejskiej. – Mam na myśli dokonania kardynała Bolesława Kominka, autora słynnego Orędzia Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich. Nie ma w tym żadnej przesady, że relacje polsko-niemieckie, na które kardynał z Wrocławia wpłynął w sposób zasadniczy, miały fundamentalne znaczenie dla jednoczenia się naszego kontynentu. Myślę, że tę satysfakcję mogą dziś odczuwać wszyscy ci, którzy, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, przyczynili się do tego, że ta idea nie została zniszczona. Dokonała się rzecz wyjątkowa – ponadpartyjne porozumienie w ważnej dla wszystkich sprawie. Sprawie naszej pamięci – dodał Ujazdowski. Oprac; (witalis)

Komentarze są zamknięte