Rafalska: minimalna stawka 12 zł za godzinę prawdopodobnie od września

Niezależna Gazeta Obywatelska

pracaUstawa ustanawiająca minimalną stawkę 12 złotych za godzinę pracy może zacząć obowiązywać od 1 września – zapowiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska, pytana w czwartek w tvn24 o datę wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 złotych dla pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie, powiedziała, że najbardziej prawdopodobny termin to 1 września.

„Ja już raz powiedziałam, że będzie 1 lipca, bo bardzo bym chciała, żeby to był 1 lipca. Pracownicy na to czekają, to jest potrzebne rozwiązanie, a już tyle uwag i projektów skierowaliśmy do ponownych konsultacji, że ten czas nam trochę ucieka. Już mówimy o 1 września, a również musimy pamiętać że mamy partnerów społecznych. Mamy związki zawodowe, mamy organizacje pracodawców i każdy wnosi wykluczające się czasami uwagi i trzeba umieć tę wodę z ogniem pogodzić” – mówiła.

Dopytywana, czy możliwe jest obniżenie wieku emerytalnego od 2017 roku, powiedziała, że ten termin jest realny, jednak „nie upierałaby się przy dokładniejszym terminie”.

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony – kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Więcej: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Komentarze są zamknięte