Podpisano akt powołania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Niezależna Gazeta Obywatelska

Ziobro, Kaczyński, JakiDzisiaj, 29 lutego 2016 r., w budynku Aresztu Śledczego Warszaw-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 odbyła się konferencja dotycząca utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W konferencji wziął udział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Premier Jarosław Kaczyński, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki oraz córka Rotmistrza Witolda Pileckiego – Pani Zofia Pilecka.

Przez wiele lat historia polskiej walki o wolność była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana to w sposób niesprawiedliwy, opaczny. Ci, którzy walczyli o wolność, byli przedstawiani jako jej wrogowie, jako bandyci. Ci, którzy wolność niszczyli byli prezentowani jako obrońcy dobra.

Zofia PileckaTa walka powinna być opisana z różnych stron, taka była bowiem intencja człowieka, który zainicjował tę zmianę – śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To on stworzył Muzeum Powstania Warszawskiego, ale pragnął również utworzenia muzeum walki po roku 45. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Nie zdążył, zginął. My dzisiaj podejmujemy to dzieło. – rozpoczął konferencję Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Premier Jarosław Kaczyński, po czym zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z prośbą o utworzenie w budynku Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W innym więzieniu w Rzeszowie, 70 lat temu znalazł się kapitan Ryszard Kornicki, aresztowany w 1947 roku, torturowany i skazany na dożywocie. W drodze amnestii w 1956 roku został zwolniony z więzienia. To był mój dziadek, który nauczył mnie patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Bardzo żałuję, że nie dożył tej chwili, w której rozpoczynamy kultywowanie pamięci o bohaterach walki czasów powojennych, takich jak on. Nie dożył, tak jak świętej pamięci Lech Kaczyński, który ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego dziś przychylam się do prośby Pana Premiera Kaczyńskiego i o utworzeniu w tym budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – oświadczył Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po czym podpisał zarządzenie ustanawiające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

JakiMinister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powierzył budowę powołanego dziś muzeum Sekretarzowi Stanu Patrykowi Jakiemu. Zostanie ono utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, na którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego.

Miedzy 1945 a 1956 rokiem w murach więzienia mokotowskiego zginęli między innymi: Generał Armii Krajowej A.E. Fieldorf ps. „Nil”; Z. Szendzielarz ps. „Łupaszka” – kawaler dwóch orderów Virtuti Militari ; A. Olechowicz ps. „Pohorecki” i A. Lazarowicz ps. „Klamra”, Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, Łukasz Ciepliński ps. „Pług” prezes IV Komendy WiN oraz rtm. Witold Pilecki. Do 1989 roku w więzieniu przetrzymywano i torturowano wielu więźniów politycznych, niewygodnych dla władz PRL.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Komentarze są zamknięte