Sprawa gwałtu na nieletniej w Strzelcach Opolskich

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Tytuły art. w GW [fot. PCh]W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich w Strzelcach Opolskich zapadło postanowienie o umieszczeniu w schronisku dla nieletnich 14-latka i 16-latka, podejrzanych o popełnienie czynu karalnego z art. 197 par. 3 k,p.k. to jest zgwałcenia wspólnie i w porozumieniu małoletniej poniżej 15 roku życia. Postanowienie zapadło 22 stycznia 2016 r.

Sąd zajmuje się głośną sprawą zgwałcenia 14-latki w parku w Strzelcach Opolskich od 11 stycznia b.r. Po przesłuchaniu małoletnich świadków, jak również pokrzywdzonej (w specjalnym trybie przesłuchania małoletnich, tj. w przyjaznym pokoju przesłuchań), wysłuchaniu podejrzanych nieletnich, jak również po zasięgnięciu opinii psychologicznej dotyczącej pokrzywdzonej, sąd uznał, iż materiał dowodowy jest w wysokim stopniu uwiarygodniony. W przypadku nieletnich sprawców tak poważnego czynu karalnego, jak zgwałcenie małoletniej, już sam fakt podejrzenia może być podstawą umieszczenia nieletniego w schronisku. Dodatkowo zachodzi obawa, iż nieletni będą próbowali wpływać na zeznania małoletnich świadków.

Nieletni odpowiadają za czyn karalny z ustawy o postepowaniu w sprawach nieletnich, wobec nieletnich mogą być stosowane środki wychowawcze lub poprawcze. Postanowienie o umieszczeniu w schronisku dla nieletnich jest nieprawomocne, ale wykonalne, co oznacza, iż zostaną umieszczeni w schronisku niezwłocznie, gdy tylko zostanie im wyznaczone odpowiednie miejsce.

Ewa Kosowska-Korniak, Sąd Okręgowy w Opolu

  1. Irena
    | ID: 337c1f0f | #1

    Dzieci nalezy pilnować.Zabieganie rodzicow,wieszanie klucza na szyi,brak dozoru smutno sie kończy.Trzeba o tym pamietać, Ale, czy nieletni przebywajac w domu poprawczym, faktycznie sie poprawia???.co do tego mam mieszane uczucia. Schroniska nie ciesza sie dobra opinią.

Komentarze są zamknięte