Wieści z Zamku w Niemodlinie

Niezależna Gazeta Obywatelska

Zamek NiemodlinZamek książąt opolskich w Niemodlinie powrócił po ponad dziesięcioletniej nieobecności na turystycznej mapie Polski. Od maja, kiedy po raz pierwszy bramy zamku zostały otwarte dla turystyki wydarzyło się niemało a każdy miesiąc przynosi nowe wiadomości i nowe atrakcje dla zainteresowanych historią.

Komnaty tajemnic
W czerwcu pojawiły się historyczne stroje. Zapowiedź Komnaty Garderobianej, w której można nie tylko oglądać stroje historyczne ale przede wszystkim przymierzyć je. W takim stroju można przemierzyć całą trasę. Do zamku przyjechały pierwsze meble. Można było zobaczyć dwie częściowo urządzone sale. Pojawiła się też Sala Tortur.
Na swoją kolej czeka zbrojownia. Pierwsze pojawią się w zamku na wiosnę samopały, broń biała i zbroje. Kolekcja obejmować będzie kilkadziesiąt eksponatów i z czasem będzie uzupełniana.

Remonty i znaleziska
Priorytetem był dach. Najważniejszym celem było zabezpieczenie zamku przed kolejną zimą. Jednocześnie trwają prace zabezpieczające w kaplicy zamkowej i remont wieży bramnej. Przy okazji dokonano odkrycia świetnie zachowanych trumien prawdopodobnie z XVIII w. imageTrumnami oraz złożoną w nich parą zajmuje się teraz Miejski Konserwator Zabytków w Opolu.
Remont wieży przyniósł też inne dobre wieści. Na wieżę powróci zegar, którego kompletny mechanizm odnalazł się podczas prac budowlanych. Zegar jest dziełem śląskiej sztuki zegarmistrzostwa wieżowego i pochodzi prawdopodobnie z II połowy XIX w.
Wykonany został w historycznej manufakturze J. F. Fischera w Głuszycy na Dolnym Śląsku.

W skrócie
Monitoring. Podświetlona elewacja. Znaleziona trumna Białej Damy. Wyposażone komnaty. Zamkowy inwentarz (stadko pawi czeka na wiosnę) a w planach są owce a może konie…

Nowy Projekt
Trwają przygotowania do kolejnej ekspozycji. Będzie to Galeria Ikon. Są wśród nich zarówno wiekowe precjoza z XVII wieku, jak i młodsze, ale nie zawsze ustępujące im wykonaniem dzieła XX-wieczne. W zbiorach znajdują się już ikony rosyjskie, greckie i bałkańskie. Kolekcja będzie się z czasem rozwijać i rozrastać.
Trwają działania mające na celu opracowanie merytoryczne wystawy. Pragniemy stworzyć nie tylko obszerną kolekcję dzieł sztuki, ale także zająć się jej propagowaniem. W galerii będą się odbywały spotkania i warsztaty historyczne, artystyczne oraz zajęcia edukacyjne.

Ikony, które w ciągu kilku miesięcy powinny pojawić się na Zamku Niemodlin, można w tej chwili podziwiać w naszej galerii internetowej.
http://galeria.aia.pl/sklep/ikony.php

Komentarze są zamknięte