Komedia „Słaba Płeć” w kinach

Niezależna Gazeta Obywatelska

słaba płećNa ekranach warszawskiego kina Kinoteka, mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki widzowie mają okazje obejrzeć nową polską komedie obyczajową „Słaba płeć”.

Bohaterką filmu jest Zosia pracownica korporacji, słoik z Mazur, dzieląca warszawską kawalerkę z przyjaciółka pasożytem, żyjąca według standardów korporacyjnych (niezobowiązujący romans z bogatym biznesmenem, i wmawianie matce z prowincji rzekomego warszawskiego sukcesu).

Jednak warszawski sen słoika z korporacji nie jest taki kolorowy jakby mogło się wydawać. Szef w korporacji to prostak, kretyn i erotoman. Przyjaciele okazują się być wrednymi draniami. A kariera w korporacji kończy się niespodziewanie.

Problemy Zosi okazują się być dla niej niespodziewaną szansą na zdobycie prawdziwych przyjaciół (ludzi z prawdziwego życia a nie z korpo blichtru) i miłości (która okazuje się być zdecydowanie ciekawsza od niezobowiazujacego seksu).

Film rozpoczyna się jako niezbyt realistyczna kolorowa bajka o beneficjentach systemu z czasem staje coraz bardziej emocjonujący i wzruszający. „Słaba płeć” okazuje się być trafną satyrą na korporacyjne patologie, i pochwałą tego co w życiu ważne.

W role głównej bohaterki Zosi wcieliła się Olga Bołądź. Znana z filmów „Skrzydlate świnie”, „Nad życie”, i świetnej roli w „Służbach specjalnych”, oraz ról w serialach. „Czas Honoru”, „Hotel 52″, „Układ Warszawski” czy „Skazane”.

W filmie widzowie zobaczą też w roli angielskiego biznesmena Piotra Adamczyka. Znanego z filmów „Chopin. Pragnienie miłości”, „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Lejdis”, „Testosteron”, „Nie kłam, kochanie”, „Śniadanie do łóżka”, „Listy do M.”, seriali telewizyjnych „Przepis na życie”, „Czas honoru”, i dubbingu w filmach animowanych (jego głosem mówił Melman w „Madagaskarze”, Zygzak w „Autach”, czy Lenny w „Rybkach z ferajny”).

Przyjaciółkę Zosi Marianne zagrała Marieta Żukowska znana z filmu „Nieruchomy Poruszyciel”. W rolę sympatycznego stolarza z warszawskiej Pragi wcielił się Marcin Korcz znany z filmu „Być jak Kazimierz Deyna” i seriali „Rodzina zastępcza” oraz „Przyjaciółki”.

Prymitywnego gnoma szefa Zosi z korporacji doskonale zagrał Piotr Głowacki znany z filmów „Rozdroże Cafe”, „Oda do radości”, „11 minut”, „Karbala”, „Anatomia zła”, „Bogowie”, „80 milionów”, „Disco polo”, „Pilecki”.

W pozostałych rolach wystąpiła plejada polskich aktorów: Katarzyna Figura, Marian Dziędziel, Marek Bukowski, Anna Dereszowska, Janusz Chabior, Magda Kumorek, Robert Gonera, Nick Moran, Ewa Gawryluk, Mirosław Zbrojewicz, Bartosz Obuchowicz, Marta Ścisłowicz, Bogusław Kudłek, Zofia Zborowska, Davina Reeves-Ciara, Kamil Kula.

Reżyserem filmu jest Krzysztof Lang twórca takich filmów jak „Papierowe małżeństwo”, „Śniadanie do łóżka”, „Miłość na wybiegu”, oraz seriali „Fala zbrodni”, „Wydział zabójstw”, „Magda M.”.

Autorem zdjęć do filmu jest Michael Coulter, współtwórca takich komedii jak: „Cztery wesela i pogrzeb”, „Notting Hill”, „To właśnie miłość”.„Mansfield Park”, „Rozważna i romantyczna”, „Angielska robota”, „Mój olbrzym”, „Tam, gdzie nie chadzają anioły”, „Wtyczki”.

Autorka scenariusza Hanna Węsierska napisała scenariusze dla takich filmów jak „Śniadania do łóżka”, „Jak się pozbyć cellulitu”, oraz seriali „Ratownicy”, „Komisarz Alex”, „To nie koniec świata”.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte