Agnieszka – przejmujące studium beznadziei polskich slamsów

Niezależna Gazeta Obywatelska

Agnieszka plakatW kinach widzowie mają okazje obejrzeć film „Agnieszka”, profesjonalnie zrobione, przejmujące studium beznadziei polskich slamsów. Bohaterką filmu jest atrakcyjna 30 latka Agnieszka, która po pięcioletniej odsiadce wychodzi z zakładu karnego mieszczącego się gdzieś na odludziu.

Za bramą więzienia nikt na kobietę nie czeka. Osamotniona, w desperacji, chce by ponownie ją zamknięto. Agnieszka dociera do swojego rodzinnego domu. Tam też nikt w nim na nią nie czeka, jest wręcz nie pożądana. Odrzucona, rozliczywszy się z facetem, przez którego siedziała wyrusza do Niemiec.

Bohaterka jest typową ofiarą rozpadu więzi społecznych. Nie ma wsparcia rodziny. Nikt nie przekazał jej kodeksu etycznego. Nie wie że można mieć jakieś życiowe cele, więc reaguje na najniższym poziomie egzystencji, nie potrafiąc nic konstruktywnego zrobić w swoim życiu.

By mieć na życie podejmuje prace w agencji towarzyskiej. Początkowy atrakcyjny układ (nie musi się prostytuować, zarabia bijąc masochistów) szybko się psuje gdy nie okazuje bezwzględnego posłuszeństwa właścicielce agencji.

Kobieta wyrosła zapewne w dysfunkcyjnej rodzinie, pozbawionej zakorzenienia, indyferentnej religijnie, rodzinie, która nie dała jej właściwych wzorców osobowych, ani oparcia emocjonalnego, widać, że pragnie ciepła, przyjaźni i miłości. Ale nie potrafi zdefiniować swoich pragnień, nawiązać normalnych relacji, i wikła się w znajomości bez perspektyw.

„Agnieszka” trafnie ukazuje osobowość osób z środowisk dysfunkcyjnych, osób, który nikt nigdy nie powiedział jak żyć dobrze, osób którym nigdy nie dano możliwości posiadania wartości, które pozwalały by na dokonywanie właściwych wyborów, i które stają się ofiarą świata przestępczego, sex biznesu i braku perspektyw.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Tomasz Rudzik. W filmie zagrała: Karolina Gorczyca, Hildegard Schmahl, Lorenzo Nedis Walcher, Jörg Witte, Rafal Garniecki, Elisa Schlott, Jan Messutat, Hanna Scheibe, Johannes Silberschneider, Thomas Darchinger, Angelika Fink, Ole Eisfeld, Wojciech Zieliński, Tom Radisch, Thomas Gräßle

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte